Bazalt Bordür Taşı Mimarlık ve inşaat sektörü ülkemizin göz bebeğidir. Hiç bitmeyen ve hep artan talepleri ile gün geçtikçe bu sektörlerin ekonomimizde ki yeri önemini korumaktadır. İnşaat denilince insanın aklına birçok konu gelebilir. Fakat bizim aklımıza gelen doğal taşlar ve doğal taşlar ile elde edilen dekoratif ve estetik görüntüler. Dünya da ve ülkemiz de çeşitli doğal taşlar inşaat ve yapı sektöründe kullanılıyor ve görüntüleriyle de oldukça ilgi çekiyorlar. Bazalt taşı da bu taşlardan biridir. Güvenle evinizde, iş yerinizde, sokakta kısacası istediğiniz her yerde kulanabilirsiniz. Üstelik ülkemizde üretimi ve ihracatı da gerçekleştirilmektedir.
Gabro familyasında yer alan en bazik ve en önemli olan taştır. Bazalt taşının rengi siyahtır. Homojen bir yapıya sahiptir. Aynı zamanda yoğundur ve oldukça ağırdır. Dokusu mikrolitili olmak ile birlikte bazen camsı bir yapıda da olabilir. Bileşimi incelendiği zaman içerisinde şekilsiz maddeler yer almaktadır. Bunun yanı sıra manyetit gibi maddeler de yer almaktadır. İçerisinde yer alan manyetit miktarına göre bazaltın renginin siyahlaştığı görülmektedir. Manyetiti fazla olan bazaltlarda manyetizma özelliği ortaya çıkmaktadır.
Bazaltlar akıntı halinde bulundukları gibi dayk halinde de bulunabilirler. Bazaltların lavları da çok fazla akışkandır. Bu taşların en karakteristik özellikleri arasında altıgen prizmalar halinde bulunmaları ve büyük kolonlar halinde bulunmalıdır. Düzgün bir görünüme sahiptirler. Plazmalar magmanın soğuma ve ısınma durumlarına göre büzüşerek oluşmaktadırlar. Bazalt ülkemizde birçok farklı alanda kullanılmaya devam edilmektedir. Yapı malzemesi olarak ve demir yollarında son derece dikkat çekerek kullanılmaktadır. Çünkü diğer volkanik taşlara göre oldukça yüksek bir dirence sahiptir.

bordür bazalt
Bazalt Bordür Taşları, kaldırım ve refüjleri yolan ayırmak ve yol yüzeyine gelen yağmur sularını sisteme yönlendirmek gibi amaçlarla, kaldırım ve refüj kenarlarına dizilen çeşitli boy ve kesitlerde bazalttan elde edilen yapı elemanlarıdırlar.
Bazalt; İnce taneli, yoğun, sert ve siyah renkli magmatik bir kayaçtır. Gabro grubunun volkanik türüdür. Homojen yapısı nedeniyle düzgün kırılma yüzeyleri vermesi için yapıtaşları konusunda özellikle yaya yollarının döşenmesinde kullanılmaya başlanmıştır. Bu tür uygulama için kullanılan bazalt taş türleri bazalt plak, bazalt bordür, bazalt oluk taşıdır ve üretimi açısından aranan bir kayaçtır.
Bazalt taşı, günümüz dünyasında yapılarımız için vazgeçilmez doğal taşlar arasındadır. Bazalt doğal taşlar sağlıklı ve uzun ömürlüdürler. Uygulanmış oldukları tüm projelerde ortama yarattıkları estetik ve şıklıkla göz doldurmuşlardır. Bazalt taşlar ile istediğiniz mekânları doğal bir görünüme kavuşturabilirsiniz. Bazalt taşları en başta Ankara olmak üzere Kayseri, Gaziantep, Kars, Diyarbakır bazalt, Aliağa/İzmir gibi birçok il ve ilçemizde üretilmekte.
Bazalt taşları renginin siyah olması nedeniyle birçok projenin gözde taşlarındandır. Bazalt taşı sağlık açısından da oldukça önemlidir. Asla koku yapmadığı gibi, doğallığını da hiçbir zaman kaybetmeme özelliği bulunmaktadır ve güvenle kullanabilirsiniz. Tüm dünya da tercih edilen taş Türkiye’nin belirli illerinde yoğun şekilde çıkarılmaktadır. Yurt dışı projelerinde kullanılmaz için İzmir Alsancak Limanı veya Mersin vb illerimizdeki limanlara sevk edilir oradan da yurt dışına gönderilmek üzere gemilerle ihraç edilirler. Gemilerle ihraç edildiği gibi tırlar ile karayolundan da ihraç edilebilmektedir.

 

 

Benzer Gönderiler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir