Bazalt küp taşı , volkanik kaya bütünlerinden birine ya da parçalarına verilen isimdir. Rengi siyahtır. Kısmen koyu griye dönük olarak da bulunabilir. En bilinen özellikleri, altıgen prizma şeklinde, büyük sütunlar ortaya çıkartmasıdır.

Sütunları, magma akıntılarının ısısını kaybederek zaman içerisinde şeklini büzmesinden meydana gelir. Doğada şekilsiz yapısına rağmen, dayanıklılığı ve işlenmesinin kolay olması sayesinde çok tercih edilir.

Sertliği ile kaldırım, yapı ve dayanak taşı, demiryolu, köprü malzemesi üretiminde ve yapımında kullanılabilir. Hayatımızın hemen her alanında kullanılır bazalt küp taşı.

Güzel görüntüsü ve uzun ömrü onu özel kılmaktadır. Yeryüzünde çok bol bulunması fiyatını düşürür. Özellikle bazı coğrafi alanlarda kilometre karelerce alanı kaplamaktadır. En çok görüldüğü yerler ise, Birleşik Krallık, İrlanda, Almanya, Amerika Birleşik Devletleri ve Hindistan’dır.

Bazalt Küp Taşı Özellikleri

Türkiye piyasasında Ankara taşı olarak nitelendirilen bazalt küp taşları, tüm Türkiye de yaygın kullanıma sahiptir. Bazalt küp taş üretimi düşünülenin aksine makinalar ile üretilmez.

Yatağından çıkartılan taşlar tek tek el ile kırılarak işlenir sonra da gerekli şekil almaları sağlanır.

Bu zahmetli süreçte, kıran ustanın emeği önemlidir. Üretim yapan firma sizin ürününüzden alacağınız kaliteyi yansıtır. Çünkü hem fiyatı, çıkartıldığı yatağın kalitesi, işleyen ustanın el becerisi, sıkıştırma yapılacak alanda çalışacak kişinin özverisi burada dikkat edilen özelliklerdir.

Siz ürününüzü bu ayrıntılara bağlı olarak beş yıl hiç müdahale olmadan da kullanabilirsiniz elli yıl hiç müdahale etmeden de kullanabilirsiniz. Hepsi az önce de söylediğim gibi bu ayrıntılara bağlıdır.

Bazalt Küp Taşının Boyutları

Ebatları konusunda klasik anlayış söz konusudur. 8*10, 6*8, 4*6 en çok rağbet gören modellerdir.

Ama bunun dışında ekstra olarak özel üretim de yapmaktadır çoğu firma. İstenilen özelliklerde ve istenilen şekillerde üretim yapımı mümkündür.

Sizin kullanmak istediğiniz ile alakalı estetik değerlerinize özgün üretimler ortaya çıkartmak mümkündür. Sadece doğru firmalar ile doğru işi yapmak önemlidir.

Her firmanın uzmanlaştığı bir özelliği olduğunu söylersek sizi yanıltmış olmayız.

Sizin de bu konuda bilgilere ulaşmak için yapabileceğiniz şey ise, referansları kontrol etmek ve daha önce yaptıkları işlere bakmaktır.

Bu sayede işi ne kadar zamanda teslim edeceklerini ve ne kadar sağlıklı sonuçlar alacağınızı görürsünüz. Bazalt Küp taşlarının en büyük özelliği, ağır yük altında dayanıklılık seviyesinin en yüksekte olmasıdır.

Ağır yük taşıyan vasıtaların, kamyonların, trenlerin yollarında kullanılabilir ve uzun yıllar boyunca size hiç eskimeden hizmet verebilir.

Granit küp taşı ile eş güdümlü olarak kullanılan bazalt küp taşları, artık hayatımızın her yerinde olan sanatsal estetiklere de önem vermektedir. Granit taşının parlayan rengine kıyasla bazaltın koyuluğu sayesinde ikisinin eşgüdümlü olarak kullanımına fırsat vermektedir.

Çeşitli çiçek desenleri, geometrik açılar gibi eserler yerlerde ve duvarlarda karşımıza çıkmaktadır.

Bazalt Küp Taşı Duvar Bazalt küp taşı duvar yapımında da kullanılmaktadır. Yer döşemesinde odluğu gibi aynı kaliteyi ve aynı inceliği duvar yapımında da göstermektedir. Isıya karşı doğal yalıtımı, estetik görüntüsü, doğal enerjisi sayesinde dekorasyonlarda da kullanılmıştır.

Duvar taşlarında alışıla gelmiş yer taşlarında kullanılan ölçüler kullanılmaz. Daha büyük ölçüler ile karşımıza çıkan yüzey taşları, el işçilikleri ile göz doldurur.

Ölçüleri genel olarak iki tanedir 8*10*10 ve 15*17*20 civarlarında seyretmektedir.

Villalarda, iş merkezlerinde ve hayatımızı idame ettirdiğimiz her alanda kullanımları mümkündür.

Mimarlar için vazgeçilmezdir. Çünkü fiyatı ve kalitesi ters orantılıdır. Uygun fiyata çok yüksek kaliteye sahip olmanız mümkündür.

Kesme olarak ya da kırma olarak bulunan bazalt küp taşlarına ve daha detaylı bilgilere internet sitemiz üzerinden ulaşabilirsiniz.

bazalt küp taş üretimi

Benzer Gönderiler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir