Bazalt, asıl olarak piroksen ve plajiyoklaz minerallerinden oluşan ve koyu renkte bulunan, küçük taneli volkanik bir kayadır. Bazaltların oluşumunda volkanik akışların çok büyük payı vardır. Yer yer bazaltlar, volkanik akıntıların birikmesi, dik bir yamaca yaslanması ya da küçük engellerde birleşmesiyle de oluşmaktadır. Bazalt taşları, Gabrolara benzer nitelikte bileşimlere sahiptir ancak Gabrolara göre daha ince taneciklerden oluşmaktadır.

Bazalt Taşları Nerelerde Kullanılır?

Bazalt taşları günümüzde bir çok amaç için kullanılmaktadır. Genellikle inşaat projelerinde, yol zeminlerinde, beton bileşimlerinde, asfalt kaplamalarında, demiryolu zeminlerinde, drenaj alanlarında kullanılsa da diğer bir çok alanda kullanıldığı görülmüştür.

Bazaltlar bunların dışında;

  • Yer Karolarında
  • Kaplama Levhalarda
  • Bina Kaplamalarında
  • Anıtlarda
  • Sanatsal Projelerde de kullanılmaktadır.

Bazaltlar, Granit küp taşlar gibi işlenerek küp formu haline getirilerek diğer projelerde kullanılmaktadır.

Tıpkı Granit taşlarında olduğu gibi, kullanım alanları aşağıda listelenmiştir.

Yol Düzenlemeleri

Küp Taş formunda yollarda ve ara sokaklarda sıkça tercih edilen Bazalt Küp Taşlar, doğa olaylarına karşı dayanıklı ve güçlüdür. Uzun ömürlü kullanım avantajı sebebiyle, belediyeler ve kamu kurumlarınca tercih edilirler.

Kaldırım Düzenlemeleri

Bazalt  taşlar farklı renk seçenekleri sunduğu ve göze hitap eden yapıları sebebiyle her zaman gözde aksesuarlardan biri olmuştur. Özellikle kaldırım düzenlemeleri ve süslemelerinde kullanılırlar.

Meydan Düzenlemeleri

Meydanlar ve büyük alanlarda oldukça sık karşımıza çıkan Bazalt Küp Taşlar, yerleştirildiği alanlarda çok hoş görüntüler sunmakta ve çeşitli şekillerde düzenlenebilmektedirler. Meydan gibi büyük alanların sıkça yağmur, kar gibi doğal afetlerle karşılaşma riski yüksek olduğundan, sağlam yapısının avantajı ile tercih edilmektedirler.

Bahçe Düzenlemeleri

Ev, Villa, Apartman, Bahçe ve Yazlık gibi özel dizayn edilen alanların ortak kullanım bölgelerinde görsel düzenlemelerde kullanımı öne çıkan Bazalt Küp Taşlar, bu ve benzeri gibi bölümlerde kullanılmaktadır. Özellikle villa, yazlık ve bahçe gibi özel zevk için tasarlanan alanlarda tercih edilmektedirler.

Duvar Süslemeleri

Bazalt küp taşların, küp formundaki kullanımlarının oldukça yoğun olarak karşımıza çıktığı alanlardan biri de duvar süslemeleridir. Diğer alanlarda olduğu gibi, farklı şekil ve renk kombinasyonları ile kreatif şekiller alabilen granitler duvar ve anıt gibi alanlarda kullanılabilmektedirler.

Sert Zemin Düzenlemeleri

Bazaltların, tıpkı Granitlerde olduğu gibi sağlam yapılarından bahsetmiştik. Doğası gereği çok sert ve sağlam yapılarından ötürü sert ve darbe alması olası olan zeminlerde sürekli olarak tercih edilen Bazalt Küp Taşlar bu tarz bölgelerin vazgeçilmez parçalarıdır.

Dekorasyon Düzenlemeleri

Bazatlar doğal yapısı ile birlikte sunduğu farklı renk seçenekleri ve küp formunda imal edilebilmesi sebebiyle dekoratif düzenlemelerde tercih edilmektedir. Onlarca renk seçeneği sunan Bazaltlar dekoratif düzenlemelerde vazgeçilmez unsurlardır.

Peyzaj Düzenlemeleri

Bahçe, Villa, Apartman, Yazlık gibi alanlarda kullanımından bahsettiğimiz Bazalt Küp Taşlar, bu alanların genel düzenlemesi olan Peyzaj işlerinde de oldukça sık karşımıza çıkmaktadır. Mimari çalışmalarda da oldukça rağbet gören bu taşlar, göze hitap eden yapıları sayesinde Peyzaj düzenlemelerinde de karşımıza çıkmaktadır.

Üretim tesislerimizde kullandığımız ileri teknoloji ve üst düzey işçilik sayesinde sorunsuz ürünler imal ediyoruz. Siz de Erga Granit’in bazalt küp taşı çözümlerinden yararlanmak isterseniz 7 gün 24 saat 0533 480 21 72 numaralı telefondan bize ulaşabilirsiniz. Ayrıca sosyal medya sayfalarımızı takip ederek ürünlerimizi görebilir ve bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Benzer Gönderiler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir