Bazalt Plak Taşının Yapılarda Kullanım Özellikleri, Sertlik derecesi ve yapısal dayanıklılık derecesi ile yol, köprü ve demiryolu yapımında kullanılan bazalt taşlarının, yapılarda da tercih edilmesinin pek çok sebebi vardır. Çeşitleri ile farklı alanlarda, farklı şekillerdeki bazalt taşı kullanılmaktadır. İnşaat sektörünün gelişimi ve ihtiyacın karşılanması açısından, ülkemizde birçok bölgede yer alan bazalt ocakları ihtiyacı kolaylıkla karşılamaktadır.

Bazalt plak taşı döşeme
Bazalt plak taşı döşeme

Bazalt taşı ürünleri

Bazalt taşları şekillerine göre farklılık göstermektedir. Plak taşı, küp taşı, oluklu taş, bordür taşı, sütun ve parke taşı olarak çeşitlendirilen taşların doğal kırma taş olarak da kullanımı, ihtiyaç duyulan alanlara göre değişiklik göstermektedir. Kırma bazalt taşı şehir düzenlemesinde kullanılmakta, yol kenarlarına örülen duvarların, kırma taşla örülerek sağlam ve doğal bir görünüm elde edildiği bilinmektedir. Küp taşı ve oluklu taş genellikle yol ve köprü yapımında kullanılmakta, park bahçe ve meydanlarda da elverişli olduğu için tercih edilmektedir.. Sütun plak taşı da yine çeşitli alanlarda kullanım ihtiyacını karşılamaktadır.

Bazalt plaka taşı ustası döşemesi
Bazalt plaka taşı sağlamlığı

Bazalt plaka taşı Sağlamlığı

Bazalt taşları bahçe düzenlemesinde de döşeme malzemesi olarak ihtiyacı gidermektedir. Bazalt taşı doğal ve sağlam olması, camsı ve siyah renkli görünümü ile de kullanım amaçlarına uygun olması dikkati çekmektedir. En büyük etken ise bu taşların yapılarında silis bulundurmayarak sağlıklı oluşudur. Tüm koşullardan kolay kolay etkilenmeyen bu taşların ağırlık, donma, aşınma gibi etkenlerde aşınma direnci sağladığı için de yapı sektöründe vazgeçilmez olmasına nedendir.

Bazalt plaka fiyatları
Bazalt plaka fiyatı

Bazalt plaka taşı kullanımı

Bazalt plak taş olarak iç ve dış yapı malzemesi olarak kullanılırken, tercih sebepleri de önemlidir. Yüzey açısından düzgün, su emmeyen yapısıyla nem ve soğuğa dayanıklı oluşu, füme ve siyah renk özellikleri yanı sıra özel kesicilerle kesilerek düzgünleştirilmiş oluşu, yapısal kullanım açıdan elverişli olmasını sağlamaktadır. Güneş ve soğuğa karşı dayanıklı plak taşlarının iç ve dış yapıda sağlık açıdan uygun kullanım sağlamaktadır. Bazalt taşı özellikle sağlık yönünden elverişli olmasıyla rağbet görmektedir. Koku yapmayan, doğal görünümü değişmeden kalan, bozulup yıpranmaya karşı dirençli plak taşları tüm dünyada bu özelikleri sebebiyle tercih edilmektedir. Taşlarla dayanıklı, sağlıklı ve ekonomik yaşamlar yaratmak mümkündür.

Bazalt plaka üretimi
bazalt plaka taşı üretimi
Benzer Gönderiler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir