Şüphesiz dünyamızda keşfedilmeyi bekleyen bir sürü doğal maden bulunmaktadır. Ve bulunan bu madenler bir şekilde hayatımızın bir köşesinde kullanılmaktadır. Bazıları süs eşyası, bazıları yer döşemesi, bazıları sokaklarda taş olarak kullanılmaktadır. Kullandığımız bu madenlerden bir tanesi ise bazalt taşıdır.

Bu linkten Bazalt taşı nedir yazımıza göz ata bilirsiniz bazalt siyah renkli ve çok sert bir yapıya sahip madendir. Bazalt taşı doğada akıntı ve damar olarak bulunur. Bu taşlar yığınlar halinde bulunur. Bazalt taşı koyu renkte bir yanardağ taşıdır. Bu taşların en güzel özellikleri ise altıgen prizma haline sokulabilmeleridir. Bazalt taşı yer kürede bol miktarda bulunur. Her şeyin farklı bir cinsi olduğu gibi bazalt taşının da değişik türleri bulunur.

Bazalt taşı birçok çeşide sahiptir. Bunlardan en göze çarpanı ise olivin bazalttır. Olivin bazalt diğer bazalt türlerine göre doğada daha fazla bulunmaktadır. Kahverengi, kuvars ve mika içeren bazalt çeşitleri ise doğada daha nadir bulunurlar. Bazı yörelerde bazalt taşı Diyarbakır taşı olarak ta bilinmektedir. Zaten Diyarbakır’da bulunan bazı eski yapılara bakacak olursak bazalt taşı kullanıldığını görebiliriz.

Bazalt Taşı Nerelerde Kullanılır?

Bazalt taşı öne çıkan önemli özelliğinden ötürü birçok alanda kullanılmaktadır. Bazalt taşının yapısı granitten daha sert olduğu için inşaat sektöründe oldukça fazla kullanılmaktadır. Beton bileşimlerinde farklı doz ve oranlarda katılarak kullanılmaktadır. Bazalt taşı özellikle şehirlerin dış mimari yapısını dizayn etmede kullanılır.

Bazalt Taşı Nerede var

Eskiden yapılmış birçok yapıda bazalt taşı kullanılmıştır. Örnek verecek olursak Diyarbakır’da bulunan Diyarbakır Behram Camii’nin yapım aşamasında bazalt taşı kullanılmıştır. Raylı sistemlerin yani demir yollarının yapımında da bazalt taşı kullanılır. Sert yapısından ötürü yalıtım malzemelerinde kullanılır.

Bu yalıtım malzemeleri arasında ev yalıtımları, gemi yalıtımları ve klima yalıtımlarında kullanılır. Sadece inşaat sektöründe de kullanılmamaktadır. Öyle ki bazalt taşı denizlerde dolgu malzemesi, deniz altında kullanılan boru sistemlerinde kullanılır. Gelin şimdi bazalt taşı nerede bulunur sorusuna yanıt arayalım.

Bazalt Taşı Nerelerde Çıkarılır?

Şimdi bazalt taşı nerede bulunur diye sorulacak olunursa; Bazalt taşı yurdumuzda Tokat, Boyabat ve Siverek civarlarında çıkarılmaktadır. Ülkemizin dışında ise Kuzey ve Güney Amerika’da, Birleşik Krallıkta, Hindistan’da, Afrika’da, Almanya ve İrlanda gibi bazı kıta ve ülkelerde de çıkarılmaktadır bazalt küp taş ürünlerimizle ilgileniyorsanız yukardaki linkten ulaşa bilirisiniz hem fiyat hem ölçülerine.

 

Benzer Gönderiler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir