Erga Bazalt Güneş sisteminde özellikle fiziki yapısı bulunan Dünya, Ay, Mars gibi gezegenlerin yüzey kısımlarında sık rastlanan bir madde olan Bazaltı hiç merak ettiniz mi? Peki ya Granit? Bir Arnavut kaldırımı hangi taştan yapılır düşündünüz mü mesela? Türkiye’nin bazalt zengini şehirlerinin başını çeken Diyarbakır’da Erga Grup bünyesinde faaliyetlerini sürdüren Karadeniz Granit A.Ş. isimli güzide ve kurumsal bir firma var.

Erga Bazalt Karadeniz Granit

Erga Bazalt, granit gibi özel magmatik kaya kaynaklarının çıkarılması ve işlenmesi konusunda Türkiye’de lider olan ve Erga Grup bünyesinde faaliyet gösteren, Erga Bazalt olarak da anılan Karadeniz Granit A.Ş. yola 2001 yılında çıkmış. 2008 yılında ise teknolojik gelişmeler, makine parkuru gibi yatırımların meyvelerini topladıktan sonra kurumsal yapısını tamamlayarak Türkiye’nin önder kuruluşlarından biri olmuş.

Türkiye’nin Büyük Projelerinin Firması

Erga bazalt’in yolculuğu oldukça heyecan verici. Şirket gelecek yıl 20. yılını doldurmanın gururunu yaşayacak. Geride bırakılan uzun zaman diliminde Diyarbakır’da bazalt küp taş , İzmir Bergama’da ise Granit üretimi ile Türkiye’nin büyük projelerinde ana tedarikçi konumunda olmanın haklı gururunu taşıyorlar.

Bazalt’ın Faaliyet Alanları

Bazalt taşı orjinalinde altıgen sütunlar halinde lavların soğuması ile oluşan ve birbirini perçinleyerek dev kayalar haline gelen doğal bir oluşumdur. Bu kayalar dünyanın oluşumu ve magmanın sürekli hareket halinde olması sebebi ile lavın yeryüzü ile birleştiği noktada sıklıkla oluşmuşlardır. Sağlamlığı neticesinde mağara bile oluşturmuş olan bu kayaların dünyanın çeşitli yerlerinde UNESCO dünya mirası listesine girecek düzeyde doğal ve harika yapılar oluşturduğu da bilinmektedir.

Erga Bazalt taşı

Bazalt taşı inşaat sektöründe sıklıkla kullanılabilen, sağlamlığı ile sektörün ağzını sulandıran bir taştır. Bunun yanında bir rüzgar panelinin kollarını oluşturmak için kullanılan elementlere de sahiptir. Öyle ki erişmiş hali ile demir karışımından bu panellerin sağlam ve değerli kolları üretilmektedir.

Sanayi sektörü için de özel bir yapı taşı olan bazalt kayası Roma dönemlerinden beri kullanılan nadide bir taştır. Roma İmparatorluğunun dev hipodromları, devasa sütunları, heykelleri gibi büyük eserlerinin çoğu bazalt kullanılarak yapılmıştır.

Erga Granit Olarak Bazalt Üretimi

Erga Granit, Bazaltı yerli ve yabancı piyasaya sunmak amacı ile Diyarbakır Ergani, Diyarbakır Karacadağ’da çıkartan ve 50 kadar ustası ile işleyerek, talebe göre şekillendirerek satışa hazır hale getiriyorlar. Bazalt lav olarak akışkan döneminde sıcak olarak doğal biçiminde şekillenen ve çeşitli geometrik desenler oluşturan bir kaya olduğundan, bu görüntülerini koruyarak veya biçimlendirerek satılması gereken bir taş. Erga Grup da inşaat, sanayi ve tarım sektörü için ihtiyaç duyulan düzeyde bu işlemleri yerine getiriyor.

Erga Bazalt genel anlamda faaliyet alanlarına inildiğinde tarım için tozu ile istenmeyen bitkilerin köklenmesine, inşaat sektörü için sağlam harç karışımı oluşturulmasına, sanayi sektörü için demir ile alaşımlandırılarak karbon fiber ve fiberglasstan daha sağlam bir üretim maddesi haline getirilmesine ve ayrıca eski tarihi yapıların restorasyonu amacı ile kullanılmasına göre birçok alanda hayatımızdadır. Bu özel taşın çıkarılması ve işlenmesi, iç ve dış piyasaya sunulmasında bize fayda sağlayan firma ise Erga Bazalt’tir. Sizlerin de projeleriniz için bu özel kayaya ihtiyacı varsa, Erga Granit’in 7/24 destek ve sipariş hattından iletişime geçebilirsiniz.

Benzer Gönderiler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir