Bazalt döşeme plaka taşı

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (1 Kişi oy verdi, 5 üzerinden ortalama 5,00)

Bazalt Taşı Döşeme, günümüzden milyonlarca yıl öncesinde dünya üzerinde olan volkanik hareketlerin neticesinde şekillenmeye başlayan kaya yapılarıdır. İçerisinde olan demir yüzünden kırmızımsı bir renk ve damarlar oluşmaktadır içinde. Sebebi de atmosfere ile uzun yıllar boyunca etkileşimde olan demirin, pas rengini almasıdır. Ancak taşın materyalinde pas izine rastlanmaz. Günümüzde işleyişi ve madenlerinin Türkiye de fazlası ile bulunması, granit taşları ile birlikte sanatsal olarak yer döşemesi gibi çeşitli yapı malzemelerinde kullanılabilir olması nedeni ile her daim gündemimizde kalmayı başarmıştır. Antik Yunan döneminde küp taş ustası döşenen yollarda el ile hazırlanmış bazalt döşeme plaka taşı kullanıldığı ve bu taşların yine aynı şekilde çok uzun süre verimli bir şekilde insanlara hizmet ettiği arkeologlar tarafından ortaya çıkartılmıştır. Bazalt döşeme plaka taşı aslında yüzey volkanizmasında oluşan bir kayaçtır. Yüzeye yakın oluştuğu için sıcaklık, basınç gibi özelliklerinin az olması nedeniyle kayacın daha hafif ve poroz olması anlamına gelir. Derinlik kayaçlarının (Mermer, granit, siyenit) aksine bazalt, andezit döşeme taşı  ve riyolit gibi yüzey kayacıdır.

Bazalt döşeme plaka taşı üretimi

Gerçek rengi koyu gri, siyaha yakın bir füme tonlarındadır. Çeşitli lav bileşenleri sonucunda günümüzdeki haline ulaştığı için farklı coğrafi bölgelerde farklı renklerde ve dokularda bulunabilmektedirler. Bunlardan en değerli olanları enerji taşları olarak satılırken, sıklıkla bulunanlar yapı malzemelerinde kullanılırlar. Ülkemizde Boyabat Bazalt Vadisi oldukça fazla turist çekmektedir. Şık görüntüsü ve içerisinde yer alan şelale ile her yıl binlerce turisti kendisine çeker.
Bazalt döşeme plaka taşı ise geçmişten gelen bu tecrübeler ve referanslar ile yapılmaktadır. En eski mesleklerden biri olan taş ustası kavramını halen daha geçerliliğini korumasında bu taşların güçlü yapılarının etkisi büyüktür. Bu yüzdende firmalar özverileri konusunda hiçbir eksiklik göstermeden, yıllardır devam etmektedirler. Bazalt, döşeme taşı olarak, plak taşı olarak ve bazalt bordür olarak yerleştirilebilir.

Bazalt döşeme taşları firması

Bazalt taşı, klasik şekilde küp şeklinde olan taşların istenilen yere sıkıştırılarak döşenmesi ile oluşur.

Genelde yaya merkezlerine ve çeşitli çevre ve bahçe düzenlemelerinde kullanılmaktadır.

Granit taşı ile çok uyumlu olduğunu söylemeliyiz.

Çünkü ters renk uyumunu ortaya çıkartmaktadırlar. Bazalt plak taşı, Bergama ya da Kayseri coğrafyalarından tamamen bütün olarak çıkartılıp işlenen bir taştır.

Su ile kesildikten sonra istenilen özelliklere uygun olarak ebatlandırılıp, satışa hazır hale getirilir.

Anlaşma yapacağınız şirket ile pazarlık yaparken nakliye olayının bu tür alışverişlerde yapacağı farkı unutmayın.

Bazalt plak, 3*30*Serbest homlanmış yani kum patinato, murcatalı, fırçalı ve ekstra olarak cilalı kullanılabilir.

Aynı zamanda kesilerek de kullanılabilir. Önemli olan sizin ne şekilde ve nerede bunu kullanacağınızdan emin olmanızdır.

En kısa süre içerisinde en uygun fiyatı almanız için birden fazla firma ile boyutlar ve mekan özellikleri ile etkileşime geçilerek en kazançlı sonuca gidebilirsiniz.

Kullanım alanının hiçbir sınırı yoktur. Otoparktan, yürüyüş yollarına, iç mekan dekorasyonundan, dış mekan çevre düzenlemelerine kadar her yerde bazalt taşını kullanmanız mümkündür.

Son yıllarda merdiven basamağı olarak bazalt taşı ve ev duvarlarına eklenti olarak da bazalt sütunları kullanılmaya başlanmıştır.

Yağmur suyuna karşı oluk taşı olarak da faydalanabilirsiniz. Çünkü hiçbir şekilde su geçirmez ya da sızdırmaz.

Son olarak sizlere diğer kullanım alanlarını söyleyerek yazımı sonlandıracağım, unutmayın ki bazalt taşı hem doğa dostudur hem de sizin bütçeniz ile en doğru alışverişi yapmanızı sağlayacaktır. Yağmur mazgalları, duvar yapı malzemeleri, inşaat malzemeleri, mutfak malzemeleri, tencere, tava, istediğiniz ölçüde ve istediğiniz şekillerde yapan ustanın el becerisine bağlı şekilde hazırlanabilir ve tarafınıza nakliye edilebilir.

Döşeme ve sıkıştırma işlemlerini de gerçekleştirmemiz mümkündür.

bazalt plaka döşeme taşları üretimi ve uygulama

Granit Ve Bazalt Çeşitleri

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (2 Kişi oy verdi, 5 üzerinden ortalama 5,00)

Granit Ve Bazalt Çeşitleri Son yıllarda granit taş kullanımı oldukça yaygınlaştı ve birçok alanda bu taşlar tercih edilmektedir. Tercih edilen granit taşlar farklı boyutlarda olup özellikle de yer zemininde kullanılıyor. Yer zemininde kullanılan granit taşlar üretim şeklinden kaynaklı uzun yıllar sorunsuz kullanım imkânı sunmaktadır. Özellikle de toplu konutlarda ve hastanelerde tercih edilen granit taşlar farklı boylarda ve renklerde olmaktadır. Farklı renk ve boylarının olması sayesinde de birçok desen görsel olarak zeminde hazırlanmaktadır. Sizde eğer zeminde ya da duvarda granit taş tercih ediyorsanız firmamızdan bu hizmeti en iyi şekilde ve en uygun fiyatta satın alabilirsiniz.

Bazalt taşı

Zemin döşemesinde ve yer döşemesinde kullanılan Bazalt taşı modelleri ile dekorasyonda kendi tarzınızı yansıtabilirsiniz. Son yıllarda en çok tercih edilen alternatiflerden biri olan granit ve bazalt taşlar oldukça kaliteli ve kullanışlıdır. Parklarda, bahçelerde, toplu konutlarda, hastanelerde ve birçok yerde granit taşlar kullanılmaktadır. Er-Ga Granit Madencilik Firmamızda farklı modelleri ve renkleri bulabileceğiniz taş modellerimiz ile dilediğiniz yerde zemin dekorasyonunuzu düzenleyebilirsiniz. Size önerebileceğimiz görsel düzenlemelerimiz arasından, dilediğinizi seçerek mekânınızda granit taşları kullanabilirsiniz.

Granit taşı Çeşitleri

Her granit taş için farklı boy ve renk alternatifleri sizin için sunmaktayız. Kaldırım düzenlemesi ya da bahçe düzenlemesi için bordür çeşitlerimiz bulunmaktadır. Granit bordür ve bazalt bordür çeşitleri ile şık bir sınır çizebilirsiniz. Boy ve genişlik alternatifleri ile bordürleri dilediğiniz alanda dilediğiniz gibi tercih edebilirsiniz. Firmamızda aynı zamanda granit küp taş modelleri, granit oluk çeşitleri ve granit plakalar bulunmaktadır. Boy ve renk seçenekleri ile dilediğiniz mekânda zemin ve duvar dekoru olarak kullanabileceğiniz ürünlerimizi uygun fiyata satın alabilirsiniz. Uzun yıllar sorun yaşamadan kullanabilir ve keyifle zevkinize uygun dekorasyon fikrinizi evinizde ve mekânınızda uygulayabilirsiniz.

Granit Ve Bazalt üretimi

Bazalt Nedir?

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (3 Kişi oy verdi, 5 üzerinden ortalama 5,00)

Bazalt başta inşaat ve yapı sektörü olmak üzere birçok sektörde kullanılan bir doğal ve volkanik taştır. Dekoratif taş özelliğine sahip olmakla birlikte birçok farklı tipi ile birçok alanda da kullanılmaktadır. Oldukça dayanıklı ve su geçirmeyen özelliği sahip bu volkanik maddeyi bir gözden geçirelim istedik.
Koyu renkte bir tür yanardağ kayasıdır. Arktika bölgeleri, Hindistan, lodos,Amerika’da Parana, yıldız Amerika’da Columbia nehri civarında bol miktarda bulunur. Memleketimizde de Boyabat, Siverek, Tokat, Ünye’de rastlanır. Sert ve zorlu yalnız taş olduğu için yol taşı,köprümalzemesi, kaldırım taşı olarak kullanılır. Bazaltlar, volkanik kayaların genişlik bol bulunanlarıdır. Dördüncü jeolojik devirlerde meydana gelmiş volkanik hareketlerin olduğu bölgelerde fazla bulunurlar.

bazalt küp taş

bazalt küp taş basalt paving

Günümüz volkanlarının birçoğu bazaltik maddeler püskürtmektedir. Bazaltlar başlıca kalsiyum-sodyum feldspattan müteşekkil olup augite denilen tek silikat sınıfını da ihtiva etmektedir. İkincil olarak manyetit Fe 3 O 4 okunuşu ilmenitFeO. TiO 2 gibi demir cevherleri de bulunmaktadır. Birçok bazalt türü mevcuttur. Çoğu olivin MgFe 2 SiO 4 içerir ki bunlar olivin bazaltları olarak bilinir.
Daha nadir olarak kuvars, kahverengi mika vs. mineraller ihtiva eden bazaltlar da vardır. Yapı bakımından ayrıntılı kristallerden kaba kristal kütlelere kadar tiplerde bulunurlar. Genel olarak koyu siyah ilgiçekici ufak kristalli camsı kütlelerdir. Yalnız olivin minerali mikroskopsuz gözleayrıt edilebilir. Bazalt lavları volkanlardan çıkarken içerlerindeki gazlar da uçar ve taşın içinde boşluklar meydana gelir. Bunlara boşluklu bazalt yahut dişi bazalt denir. Bu boşluklar sonra çeşitli mineraller kalsit, kalseduvanyahutzeolit ile dolar. Bunlara dazeolitli bazalt aşağılık verilir.
Bazaltlar yeryüzünde çok rastlanan taşlardan biridir. Mesela Hindistan’da Dekkanbölgesinde 2000 m kalınlıktaki bazalt platosu Hindistan’ın üçte birini kaplamaktadır. Türkiye’de Diyarbakır bazalt, Urfa ovasında Karacalı Dağ volkanından çıkan bazalt lavları yarıçapı 130-140 km olan daire şeklinde yayılmıştır. Keza, batı ve orantı Anadolu’da yatay şekilli siyah renkli bazalt tabakaları uzaklardan dikkati çeker.
Bazalt, yoğun ve sert olduğundan, basınca karşı mukavemeti en çok olan taştır. Granitten daha serttir. Bundan ötürü her yerde inşaat taşı, parke, balast, mıcır yapımı için faydalı olup, Türkiye’de birçok vilayetlerde yol işlerinde kullanılan yegâne taştır. Urfa, Antep, Diyarbakır civarında ve Trakya’da Çorlu dolaylarında bazaltlardan mıcır yapımında istifade edilir. Hareketsiz okunuşu gevrek olan bazalt tüfleri fazla poyraz sünger gibi gözenekli olur. Bu özelliklerinden ötürü da yeğni yapı malzemesi okunuşu 1300 IOC’de eritilenler de asitlere oturmuş gereç yapımında kullanılır.
Sözlükte “bazalt” neden demek?
1. koyu renkli, sert bir tür yanardağ kültesi.
Bazalt kelimesinin İngilizcesi
[basalthet ] n. basalt, darkigneousrock, volcanicrock
adj. basaltic, pertainingtobasalt, likebasalt
n. basalt
Köken: Fransızca