Granit bordür taşı, yerkürenin milyonlarca yıl süren jeolojik oluşum dönemlerinde çeşitli minerallerin birleşmesiyle oluşmuş doğal magma kayalarıdır.Bileşimindeki minerallerin oluşturduğu dokusuyla sağlam bir yapıya ve zengin renk yelpazesiyle estetik görünme sahip olan granit, tarih boyunca aranılan, yeryüzünün en sert ve dayanıklı yapı malzemesi olmuştur.Çok hoş estetik görünümüne de sahip olup, inşaat ve yapı sektörünün son zamanlarda en çok talep gören malzemelerinden olmuşlardır. Ülkemizde de bol miktarda çıkmakta olan bir doğal taştır.
Çoğumuz evimizin veya işyerimizin güzelleşmesi için oraya yenilikler yapmak isteriz. İşte bu yeniliklerin bu sıralar en gözdesi doğal görünümüyle herkesin gözlerini kamaştıran granit doğal bordür taşları. Bu taşların tamamen kokusuz ve doğallığını yitirmeme özelliği vardır. Bu yüzden istediğiniz her yere gönül rahatlığı ile uygulayabilirsiniz. Ayrıca çok hoş estetik görünümüne de sahip olup inşaat ve yapı sektörünün son zamanlarda çok büyük talep gören malzemelerinden olmuşlardır.
Granit, yapıları dış etkenlerden koruması, periyodik bakımlara ihtiyaç göstermemesi, yapı içi iklimi muhafaza etmesi, ışığı yansıtması ve parlaklığını uzun süre koruyarak ilk günkü görüntüsünü yıllarca kaybetmemesi gibi fiziksel özelliklerinin yanında zengin renk ve doku seçenekleriyle de, modern mimaride tercih edilen bir yapı malzemesi olmaktadır. Kolay temizlenebilir oluşuyla da iç ve dış mekânlarda kullanılabilecek en işlevsel ve sağlıklı malzemedir.
Granit bordür taşı farklı ebat ve ölçülerde her zaman yapı taşları,asfalt beton gibi yer uygulamaların kenarlarında gerek destek gerekse sınır hat çizgileri bunların yanı sıra yol kenarlarına,bahçe kenarı,tretuvar kenarı,yol ortalarına,duvar taşı gibi doğal taş projelerimizde 10x15x50,10x20x50,15x25x50 gibi vb farklı ebatlarda kullanılmaktadır.Granit bordür taşı kırma ve kesme olarak iki sınıfta ayrılmaktadırlar.Bunlar kırma olan Granit bordür taşı taşları üzerine işlem yapılmayarak yüzeyi doğal olarak kullanılandır.Kesme Bordür taşları taşın kesimi sırasında sulu kesim bıçakla kesilerek biçildikten sonraki haline verilen işlemdir.Kesme granit bordür taşları kırma Bordür taşlarına göre fiyatta fazla olmasının sebepleri ise taşın işleminin fazla olmasıdır.Kırma bordür taşları gibi kırma olmamasıdır.Granit bordür taşı başta Bergama olmak üzere Erdek,Yalova,Balıkesir,Giresun,Bursa gibi vb. bir kaç ilimizde üretilir.

bordür granit taşı
Granit bordür taşı İzmir, Granit bordür taşı Ankara Bazalt küp taşGranit bordür taşı Balıkesir, Granit bordür taşı Bursa, Granit bordür taşı taşı İstanbul, Granit bordür taşı Antalya, Granit bordür taşı Bursa gibi bir kaç ilimiz de daha çok kullanıldığı bilinmektedir.

Kesme Granit Bordür Taşı
Yol ve kaldırım kenarlarında uygulamanın bozulmaması ve şık durması için tercih edilen bordür taşlarındandır. Kesme olarak kullanılan bordür taşları makina ve su jeti ile ebatlanıp 10x15x50 ve 15x25x50 gibi ebatlarda ki projelerde kullanılır. Sulu kesim kesme Bordür taşının birçok ebatları vardır. Bu ebatlardan dolayı da kullanım alanları hızlı bir şekilde genişlemektedir.

 

 

Benzer Gönderiler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir