Granit Taşlar uzun ömürlü oluşları ve doğada bol bulunmaları sebebiyle bir çok alanda tercih edilmektedir. Çeşitli formlarda ve boyutlarda gündelik hayatta ve günlük yaşamın dışında çokça tercih edilen Granit taşlarının kullanım formlarından biri de “Granit Küp Taş” olarak bilinen döşeme ve süsleme şeklidir.

Granit Küp Taşları, yol düzenlemelerinde, meydan, alan ve dekorasyon gibi konularda sıkça tercih edilmektedir. Kısaca Granit Küp Taşların kullanım alanlarını listeleyecek olursak;

  • Yol Düzenlemeleri
  • Kaldırım Düzenlemeleri
  • Meydan Düzenlemeleri
  • Bahçe Düzenlemeleri
  • Duvar Süslemeleri
  • Sert Zemin Düzenlemeleri
  • Dekorasyon Düzenlemeleri
  • Peyzaj Düzenlemeleri

Gibi alanlar karşımıza çıkmaktadır.

Bu alanlardaki kullanımların da her birinin özel sebepleri vardır. Bunları maddeler halinde detaylıca inceleyebiliriz.

Yol Düzenlemeleri

Küp Taş formunda yollarda ve ara sokaklarda sıkça tercih edilen Granit Taşlar, doğa olaylarına karşı dayanıklı ve güçlüdür. Uzun ömürlü kullanım avantajı sebebiyle, belediyeler ve kamu kurumlarınca tercih edilirler.

Kaldırım Düzenlemeleri

Granit taşlar farklı renk seçenekleri sunduğu ve göze hitap eden yapıları sebebiyle her zaman gözde aksesuarlardan biri olmuştur. Özellikle kaldırım düzenlemeleri ve süslemelerinde kullanılırlar.

Meydan Düzenlemeleri

Meydanlar ve büyük alanlarda oldukça sık karşımıza çıkan Granit Küp Taşlar, yerleştirildiği alanlarda çok hoş görüntüler sunmakta ve çeşitli şekillerde düzenlenebilmektedirler. Meydan gibi büyük alanların sıkça yağmur, kar gibi doğal afetlerle karşılaşma riski yüksek olduğundan, sağlam yapısının avantajı ile tercih edilmektedirler.

Bahçe Düzenlemeleri

Ev, Villa, Apartman, Bahçe ve Yazlık gibi özel dizayn edilen alanların ortak kullanım bölgelerinde görsel düzenlemelerde kullanımı öne çıkan Granit Küp Taşlar, bu ve benzeri gibi bölümlerde kullanılmaktadır. Özellikle villa, yazlık ve bahçe gibi özel zevk için tasarlanan alanlarda tercih edilmektedirler.

Duvar Süslemeleri

Granit taşların, küp formundaki kullanımlarının oldukça yoğun olarak karşımıza çıktığı alanlardan biri de duvar süslemeleridir. Diğer alanlarda olduğu gibi, farklı şekil ve renk kombinasyonları ile kreatif şekiller alabilen granitler duvar ve anıt gibi alanlarda kullanılabilmektedirler.

Sert Zemin Düzenlemeleri

Granit’lerin sağlam yapılarından sık sık bahsetmiştik. Doğası gereği çok sert ve sağlam yapılarından ötürü sert ve darbe alması olası olan zeminlerde sürekli olarak tercih edilen Granit Küp Taşlar bu tarz bölgelerin vazgeçilmez parçalarıdır.

Dekorasyon Düzenlemeleri

Granitlerin doğal yapısı ile birlikte sunduğu farklı renk seçenekleri ve küp formunda imal edilebilmesi sebebiyle dekoratif düzenlemelerde tercih edilmektedir. Onlarca renk seçeneği sunan Granitler dekoratif düzenlemelerde vazgeçilmez unsurlardır.

Peyzaj Düzenlemeleri

Bahçe, Villa, Apartman, Yazlık gibi alanlarda kullanımından bahsettiğimiz Granit Küp Taşlar, bu alanların genel düzenlemesi olan Peyzaj işlerinde de oldukça sık karşımıza çıkmaktadır. Mimari çalışmalarda da oldukça rağbet gören bu taşlar, göze hitap eden yapıları sayesinde Peyzaj düzenlemelerinde de karşımıza çıkmaktadır.

Benzer Gönderiler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir