granit küp taşı nerelerde kullanılmaktadırGranit malzemesi, sert ve kristal kaplı minerallerden ortaya çıkar. Magmatik damarları ve derinlik kütlesi, Plüton içerisinde var olan taneleri göz ile görülür büyüklükte olması sayesinde çok popüler bir taştır. Kullanım alanı mutfaktan, sanayiye, inşaattan, dekoratife kadar birçok alanda vardır. Ayrıca Türkiye de Kapıdağ yarımadası, Kazdağ (Edremit), Uludağ (Bursa), Armutlu yöresel bölgesi, Çavuşbaşı (İstanbul) ve Sancaktepe (Gebze) başta olmak üzere onlarca büyük granit yatağı bulunmaktadır. Bu yataklardan her yıl megatonlarca granit çıkarak, müşterilerin isteklerine göre şekillendirilmektedir. Granit sadece yerli tüketicilerimiz için değil, yurtdışına da ihracatı yapılmaktadır. Bu konuda firmalarımız hem kendi aralarında hem de dünyada ki diğer firmalar ile rekabet etmek adına, çıkarılan graniti en kaliteli şekilde işleyerek, en iyi fiyata sunmaya çalışmaktadırlar.
Granit küp taş ise, genelde yer döşemeleri olarak kullanılmaktadır. Antik Yunan döneminden itibaren kullanıldığı gözlenen bu taş serisi, hem estetik olarak güzellik katarken hem de dayanıklılığı ile göz doldurmaktadır. Sert peyzaj türünün yegane materyali olduğu için, hayatımızda ihtiyaç duyduğumuz bütün alanlarda neredeyse kullanmaya başladık. Küçük bir bahçe ya da evinizin etrafın da olan çevreyi düzeltmek adına bile hem fiyatları hem de kolay işçiliği ile ön plana çıkıyor. Şimdiden söyleyelim eğer aklınızdan “doğal kırma taş” değil mi diye geçiyorsanız, doğru. Halk arasında bu şekilde de nitelendirildiği olmuştur.

Granit Küp Taş Boyutları Ne Kadardır?

Burada granit küp taşın kalitesini ortaya çıkartan birden fazla ayrıntı söz konusudur. Çıkartıldığı maden, işlendiği makine, makineyi kullanan personelin titizliği burada fark yaratmaktadır. Boyutları genel olarak 4×6, 6×8 ve 8×10 olarak piyasada bulunur. Dikkat etmeniz gereken diğer bir ayrıntıda, alacağınız taşların kesimlerinde kulak denilen köşelerinin kırık olmaması ya da renklerinde bir sapma meydana gelmemesi. Maalesef günümüzde bu işin dolandırıcılığını yapan firmalar görülmektedir. Alacağınız taşları tek tek incelemeniz de mümkün olmayacağı için, alışveriş yaptığınız firmaların referanslarını iyi kontrol etmenizde fayda vardır.

Granit Küp Taş Fiyatları

Bir diğer önemli konu da fiyatlarıdır. Satışlarında nakliye hariç ya da nakliye dahil seçenekler bulunduran firmalar vardır. Ankara, Konya, İstanbul, Bursa ve yol güzergahlarında ki şehirlerde fiyatlar, nakliye, doğal kırma graniti, işçiliği ve sıkıştırması dahil olmak üzere metre karesi 25-45 Türk Lirası aralarında değişmektedir. Tabi ki firmalara ve sundukları hizmetin kalitesine göre değişiklikler de meydana gelmektedir. Belirtmem gerekir ki, istenilen şekillerde ve ebatlarda da üretim yapılması mümkün. Bu konuda mail ya da telefon yolu ile bilgi almanız daha sağlıklı olacaktır.

Granit Küp Taş Döşeme Nasıl Yapılır?

Granit küp taş döşeme için ilk olarak yaptırmak istediğiniz yeri keşif etmek için uzman arkadaşlarımızın keşif yapması gerekmektedir. Ardından yapılan keşif ile birlikte sizin istekleriniz ve alanın derinliğini büyütmek amacı ile verilebilecek bütün sanatsal ve estetik bütünlüğe sahip çizimler ve kullanımlar sizin seçiminize bırakılacaktır. Bu seçimin ardından seçtiğiniz taşlar nakliye edilir ve işin profesyoneli olan ustalar tarafından döşenme işlemi başlar. Her nokta için özellikle diğer saç ile sıkıştırılarak yapılır. Böylece birbirlerinden destek alarak üzerinde ne kadar ağırlık olursa olsun, hiçbir şekilde deforme olmaz, eskimez ya da kırılmazlar. Dayanıklılığı sayesinde asfalt yerine artık uzun yollarda bile tercih edilmeye başlanmıştır. Bakımı kolaydır. İşin ehli bir usta ile çalışmak ise malzeme kalitesi kadar fark yaratan bir başka özelliktir. Çünkü usta ne kadar kaliteli iş yaparsa, sonucunda siz de o kadar uzun süre bunu kullanabilirsiniz. Sıkıştırma işlemi bu noktada önemini hissettirir.

 

Benzer Gönderiler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir