Granit, volkanik bir kaya türüdür. Magmanın erimesiyle oluşan ve yavaşça kristalleşen bir türdür. Diğer doğal taşlara oranla, kristalleşen Granit taşları üzerindeki mineraller daha belirgin ve gözle görülebilir bir durumdadır. Granit’lerin oluşumunda doğal afetlerin, yer yüzü şekillerinin ve bir çok faktörün etkisi vardır. Granit’ler yer yüzünde en çok bulunan kaya türü olmakla beraber, sanayi alanında da en çok kullanılan taş türüdür. Granit taşları ülkemizde de bir çok madencilik şirketi ve fabrika tarafından işlenmektedir. Erga Granit, bu şirketlerin en önemli olanlarından biridir. Kaliteyi ve müşteri memnuniyetini esas alan Erga Granit, Granit ve diğer doğal taşların işlenmesinde son teknolojiyi kullanır. Müşteriye olduğu kadar çalışanlarına da saygılı olan Erga Granit, sektörün öncü şirketlerinden biri olarak ön plana çıkmaktadır.

Granitler gündelik kullanımda çokça kullanılmakla beraber, gündelik hayatın dışında da  oldukça tercih edilmektedir. Belediyeler, kamusal şirketler, inşaat şirketleri, yol ve peyzaj şirketleri Granit kullanımı konusunda oldukça iştirak göstermektedir.

Kullanım Alanları

Granit’lerin geniş kullanım alanı ve uyumlu işlenebilirliği sayesinde :

 • Evlerde
 • Villalarda
 • Bahçelerde
 • Kafe ve restoranlarda
 • Kamp alanlarında
 • Turistik alanlarda
 • Okullarda
 • Sokak düzenlemelerinde,
 • Mutfaklarda
 • Banyolarda
 • Ve daha bir çok alanda kullanımaktadır.

Granitlerin En Çok Tercih Edilme Sebepleri

Granit taşlarının hemen her alanda tercih edilmesinin başlıca sebepleri vardır. Mimarlar, müteahhitler ve firmalar Granit taşlarını aşağıdaki faktörler sebebiyle tercih ediyor;

 • Dayanıklı
 • Kolay Temizlenebilir
 • Kolay Çizilmez
 • Yanmaz
 • Parçalı Kullanım Kolaylığı
 • Renk Seçenekleri

Dayanıklı

Granit taşları uygulandığı yüzeylerde kalıcı olmasıyla bilinir. Bunun başlıca sebebi doğal taşlar arasında en dayanıklı olanlarından biri olmasıdır. Granit taşları sağlam bir uygulama ile gayet dayanıklı ve kalıcı olabilmektedir. İşinin ehli ustalarla birlikte kolaylıkla ve hızla uygulanabilmektedir. Granit taşlarının üzerine, Granit’ten daha sert bir cisim tarafından defaatle darbe gelmediği sürece Granit taşlarının kolay kolay kırılması olası değildir.

Kolay Temizlenebilir

Granit’ler mutfak, banyo ve tuvalet gibi alanlarda da çokça tercih edilir. Bununla alakalı olarak başlıca tercih sebepleri arasında kolay temizlenebilir olmasıdır. Çünkü Granit oldukça doğal bir taştır. Dolayısıyla temizlenmeye müsaittir. Gündelik kullanım için tercih edilen temizlik malzemeleri ve temizlik bezleriyle kolaylıkla silinip temiz yüzeyler haline getirilebilirler. Aynı zamanda suya da dayanıklı olan Granit taşları defalarca temizlenebilir. Her hangi bir zarar görmesi çok muhtemel değildir. Ayrıca Granit’ler kolaylıkla kir tutmamaktadır. Çünkü Granit uygulamalar, cila ile cilalandıktan sonra parlak ve kaygan bir yüzey haline gelir.

Kolay Çizilmez

Granit’ler sağlam taşlar olmakla birlikte, mutfakların vazgeçilmez ekipmanları olan tava ve tencerelerde de kullanılmaktadır. Bu tür ürünlerdeki uygulamalarda tercih edilmesinin başlıca sebeplerinden biri de kolay kolay çizilmiyor olmalarıdır. Granit ürünler, kendinden çok sert maddelerin üzerine ısrarla sürtünmesiyle çizilebilmektedir. Yani Granit ürünleri ancak elmas gibi çok yüksek yoğunluk ve sertlikteki cisimler çizebilir.

Yanmaz

Granit taşları, 700 santigrat dereceye kadar dayanıklılıklarıyla bilinirler. Bu sebeple yanmaz bir yüzey halini alırlar. Gündelik kullanımlarda bu denli yüksek derecelere ulaşılması mümkün olmayacağı için yanmaz bir yüzey halini alan Granit ürünleri yanmaz özellikleri ile bilinirler. Ek olarak ateşte kalma sebebiyle oluşan is ve kir gibi durumlar da Granit ürünler için geçerli değildir.

Parçalı Kullanım Kolaylığı

Granit taşları, çok büyük yüzeylerde de tercih edilmektedir. Özellikle inşaat, park bahçe, tezgah ve çevre dekoru gibi düzenlemelerde büyük Granit parçalarına ihtiyaç duyulur. Bu durumda da granitler, parça parça halinde monte edilerek uyumlu ve gösterişli yüzeyler oluştururlar. Bu sebeple Granit’lerin parçalı kullanımı mümkün ve kolaydır.

Renk Seçenekleri

Granit, üzerlerinde bulunan minerallerden kaynaklı olarak çok renkli görünümlere kavuşmaktadırlar. Granit taşları, doğada bulunan hemen her renge bürünebilmektedirler. Bu renklerden en çok bilinenleri gri, siyah, kahverengi, mavi, yeşil, kırmızı, pembe, sarı, mor olarak karşımıza çıkar. Ayrıca Granit’lerin göze hoş görünen bir çok dokusu da bulunmaktadır.

Benzer Gönderiler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir