Granit

on
Categories: Blog

Yanardağların, kızgın akışkanlarının soğuması ile çeşitli kayaçlar oluşmaktadır. Granit, bu kayaçların soğumasıyla içerisindeki farklı minerallerin etkisi ile farklı renklere sahip olmaktadır. Günümüzde granit taşlar birçok alanda kullanılmaktadır. Erga madencilik olarak, granit taş ürünleri üretimi yaparak, farklı alanlarda kullanılmasını sağlıyoruz.

Granit (granit) taşları neme ve yıpranmaya karşı dayanıklı olduğu için kullanım alanları çok geniştir. Doğada bulanan, kayaçlar özel olarak işlenir ve kullanım alanlarına göre şekillendirilir. Doğada bulunan en değerli taşlardın birisidir. Canlıların sağlığı açısından da önemlidir ve içerisinde herhangi bir bakteri barındırmamaktadır.

Granit Taşın Özellikleri

Doğada, kızgın kayaçların soğumasıyla oluşan granit taşları diğer taş türlerinden ayıran birçok özelliği bulunmaktadır. Tüm kullanıcılara, taşın özellikleri anlatılarak, kullanımda ne gibi avantajlar sağlayacağı belirtilmektedir.

En bilinen özellikleri şunlardır;

  • Doğadaki en sert taştır
  • Sert kristal minerallerden oluşur
  • Neme karşı dayanıklıdır
  • Taneli görüntüsü vardır
  • Kırmızı, beyaz, yeşil, gri, pembe ve koyu gri gibi orijinal renkleri vardır.

Orijinal renk çeşitlerinin olması, kullanım alanları sayısını ve kullanım amacını artırmaktadır. Müşteri siparişlerine göre uygun renkli granitler seçilerek, ihtiyaca göre üretimler yapılmaktadır.

Nerelerde Kullanılır?

Granit taşlar beton ya da kırma şeklinde iki türlü olarak kullanılmaktadır. Kırma granitler, daha çok inşaatlarda çimento içerisinde kullanılmaktır. Beton granitler ise dekorasyon çalışmalarında en iyi ürün olarak tercih edilir. Kullanıldığı yerler arasında, mutfak tezgahları, zemin kaplamaları, merdiven basamakları, zemin karoları, banyo ürünleri, asansör içerisi, havuz zeminleri, mutfak gereçleri ve kaldırım taşları olarak birçok yer sayılabilir. Kullanım alanları, özel mekanlar, konutlar, sosyal tesisler ve kaldırımlar olarak sınıflandırılabilmektedir.

Neden Granit?

Birçok kullanım alanında, granit taşların tercih edilmesinin başında, uzun ömürlü olması gelmektedir. Sert yapıya sahip olduğu için aşınmalara karşı oldukça dayanıklıdır. Renk seçeneklerinin bulunması, birçok dekorasyon işlemlerinde ya da özel işlerde kullanılmasını sağlamaktadır. Doğada kütle halinde bulunduğu için kullanım alanlarına göre istenilen ölçülerde kesimler yapılabilmekte ve istenilen görsellik oluşturulmaya çalışılmaktadır. Granit taşları ile evinizde ya da iş yerinizde her türlü uygulamayı yaparak en iyi görüntüyü oluşturabilirsiniz.

Nasıl Elde Ediyoruz?

Granit taşı, doğada bulunan en değerli taşlardan birisi olduğu için yerinden çıkartılması ve işlenmesi belirli yasalara bağlıdır. Gerekli yasal işlemler yapıldıktan sonra, özel makinalar ile düzenli kesimler yapılarak çıkartılmaktadır. Türkiye’nin birçok bölgesinde, granit yatakları bulunmaktadır. Granit taşların elde edilmesi ve işlenmesi oldukça zahmetlidir. İşlemlerin zahmetli olması, granit maliyetlerini artırmaktadır. Türkiye’nin farklı bölgelerinde belirlenen granit yatakları için işletme izni alınmakta, belirlenen yere tesis kurularak, izin verildiği oranda granit çıkartılmaktadır.

Granit Küp Taş

Granit küp taşlar daha çok kaldırım düzenlemeleri, park ve bahçe düzenlemeleri gibi alanlarda kullanılmaktadır. Kullanım alanlarına göre belirli ölçülerde küp haline kesilir ve rahatlıkla kullanılır. Küp taşlar farklı renklerden oluştuğu için yapılan zemin döşemelerinde, isteğe göre desenler oluşturulabilmektedir. Belediyeler, sokak ya da park döşemelerinde, granit küp taşları kullanarak, istedikleri görseli oluşturabiliyorlar. İnşaat firmaları site içerisi, yürüme yolları, ya da yeşil alan dışında kalan bölümleri, granit taşlar ile döşeyerek uzun süre bozulmadan kullanabiliyorlar.

Küp Taş Ölçüleri

Çevre düzenlemelerinde en çok tercih edilen granit taşları kullanım alanlarına göre özel olarak ölçülendiriyoruz. Granit küp taşlarda en çok kullanılan ölçüler, 4x6x6, 6x8x8, 8x10x10 olarak belirlenmektedir. Kullanıldıkları yerlerde, her türlü hava şartlarına karşı direnç göstermekte ve yapılarında kırılma ya da renk solması meydana gelmemektedir. Açık alan yer döşemelerinde kullanılan granit küp taşlar, özel geliştirilmiş makinelerimizle istenilen ölçülere göre kesilmektedir. İstenilen ölçülerde kesimi yapılan granit küp taşlar, hem yurtiçi hem de yurtdışı piyasada çok fazla tercih edilmektedir.

Granit Bordür Taşlar

Granit bordürler, özel kesim olarak üretilir ve yollarda kaldırım kenarları, tretuvarlar için kullanılmaktadır. İstenilen ölçüde şekil verilerek üretilmektedir. Kullanım yerlerine göre ölçüleri, 20x15x50, 10x15x50 ya da 25x15x50 olarak kesilmektedir. Dayanıklı olduğu için tüm kullanım yerlerinde uzun süre yapısında hiçbir bozulma olmadan kullanılabilmektedir. Ürün fiyatları ise taş kesim ebatlarına göre m² olarak hesaplanmaktadır. Yapacağınız işlemler için en uygun brodür ya da diğer granit taş ihtiyaçları için renk ve miktar belirlenerek, en uygun fiyatlara satın alabilirsiniz.