Doğal kaldırım taşları Ocaklardan çıkartılarak dekor amaçlı kullanılan taşlar içerisinde tanınan en ünlü taş, Kaldırım taşlarıdır. Yapısı itibariyle uzun ömürlü olması sebebiyle yeraltı kazılarına dair çalışmalarda bugün birçok ilde halen sağlam kalışıyla dikkat çeken bu taş, Kaldırım parke taşı olarak bilinmektedir.
Granit Kaldırım taşları, yapısı itibariyle kuvars ve felspattan meydana gelmektedir.

Ayrıca mika amfibol, piroksen, plutonik magma kayacı ve diğer mineralleri de içeren granit, beyaz, pembe, yeşil ve gri renklerde olabilmektedir. Yerkabuğunda en sık rastlanan kayaçlardan biri olan granit Kaldırım taşları , yontulup, patlatılarak dekorasyon ve kaplama amacıyla kullanılmaktadır.

Doğal Kaldırım taşları

Doğal kırma yöntemleri uygulanan granitten Arnavut kaldırım taşları imal edilerek yol kaplamalarında estetik olarak kullanılmakta ve bu oldukça da ekonomik olmaktadır.Arnavut kaldırım taşı yapısal özelliği açısından granit olması açısından farklı renklerde üretilebilen bir taş olup, bu renk tonları ocak ve fabrikaların bilindiği yerlere göre değişiklik göstermektedir.Ocakların bulunduğu yerlerde granit, kıta kabuğunun kısmen erimesi sonucunda oluşmakta olup, usta kişilerce işlenerek imal edilmektedir.

arnavut Kaldırım taşları fiyatları

Granit kaynaklarından çıkartılan ham kaynağın işlenerek arnavut kaldırımı türüne getirilmesinin ardından dış mekânlarda birçok yerde örnekleri ile karşımıza çıkmaktadır.Kaldırım taşları İstanbul, Ankara, İzmir ve Balıkesir gibi birçok ilimizin yanı sıra Anadolu’da birçok ilde uygulama konusunda örnekleri bulunan Arnavut taşı, ölçüleri yönünden 15x15x17 ebatlarına sahiptir.Aslında işlenmeden önce saf hali granit olan Arnavut taşı doğal taşlar olan bazalt, andezit , dere ve dağ taşlarından da imal edilebilmektedir.Yol ve sokaklarda oldukça yaygın bir şekilde bugüne kadar kullanılmış olan ve halen kullanımına devam edilen Arnavut taşı maliyeti açısından da oldukça avantajlıdır.

Kaldırım taşların cinsleri

Doğal taş cinsleri arasında sert peyzaj söz konusu olduğunda akla ilk gelen Arnavut Kaldırım taşları, yapısal özellikleri yönünden granit temeline dayanan ve İzmir ilinin Bergama yöresinden çıkartılan granitin işlenmiş halidir.Yıllar içerisinde yıpranmaya karşı dirençli oluşu ve dokusundan hiçbir şey kaybetmeyişiyle dikkat çekmekte olup, doğal kırma taş ve kesme taş olarak kullanılabilmektedir. Kaliteli kesme ve kırma makineleriyle imal edilen Arnavut kaldırım taşları asla bozulma ve renk sapması yapmamaktadır.

[table id=19 /]

 

 

Benzer Gönderiler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir