Granit bordür taşı genel olarak sizin gündelik olarak kullandığınız, bütün alanlarda gördüğünüz çeşitli şekillerde ve amaçlarda kullanılan taş parçalarıdır. Granit taşı doğa içerisinde kolaylıkla bulunması ve insanların arzları ve talepleri doğrultusunda çabuk işlenmesi sayesinde sıklıkla tercih edilir. Bu yüzdendir ki yüzlerce yıldır granit aşı çeşitli amaçlarla insanlara hizmet etmeye devam etmektedir. Dayanıklılığı deformasyona uğramaması, renk kaybı yaşamaması gibi çeşitli durumlar sayesinde kalitesini bize ispatlamıştır.
Granit taşının kullanım amacı yapı malzemeleri, yol malzemeleri, dekorasyon ve duvar yapımında kullanılabilmektedir. Şimdiye kadar kullanıldığı bütün alanlarda, istenilenden çok daha uzun bir süre dayanıklılık göstermiştir. Granit bordür taşı da bunun işlenmiş halini ifade eder. İkiye ayrılan Granit bordür taşı, kırma bordür taşı ve kesme bordür taşı olarak farklılaşır.

Granit Kırma bordür taşı

Granit kırma bordür taşı, tamamen insan eli ile üretilir. El ile istenilen boyutları alması için, ekstradan emek harcanmaktadır. Boyutları 12*20*50’dır. Köşelerinde çabuk kırılma meydana gelmez, döşenmesi diğer granit taşlarında olduğu gibi sıkıştırarak yapılır. Böylece üzerine olan baskıyı dağıtarak abzorde eder. Kullanımı yol, kaldırım, bahçe gibi çeşitli insan alanlarını kapsar.

Granit kesme bordür taşı

Granit kesme bordür taşı, kırma taştan biraz daha büyüktür. Böylece kullanım alan daha çok yapı malzemelerine yatkındır. Buna basit örnek olarak, ağır yük taşıyan araçların özel yolları için bu malzeme kullanılır. Hem uzun süreli hem de kırılma veya renk atma yapmayacağı için en kaliteli malzeme olarak nitelendirilir. Boyutları 15*25*50’dir.
Klasik granit bordür taşı ise dekorasyon ve düzenlemelerde kullanılan taştır. Çeşitli çevre, bahçe ve bölge düzenlemelerinde kullanılabilir. Rengi açık olduğu için diğer taşlarla uyum sağlayabilecek şekilde kullanılabilir. Duvar dekorasyonları, çeşitli sanatsal çalışmalar ve etkinlik alanı düzenlemeleri ve yol göstermeler için de tercih edilmektedir. 10*15*50 boyutlarında tüketicilere sunulur.
Farklı ölçüleri ve ebatları ile tüketicilere sunulan granit bordür taşları, her ihtiyaç alanı için belirli özellikler taşımaktadır. Az önce yukarıda ki verdiğim bilgilerde olduğu gibi kesme ve kırma olarak ikiye ayrılmaktadır. Kesme olan granit bordür taşlarında ki özellik, maden yatağından çıkartıldıktan sonra işlenme aşamasında olan farklılıktan kaynaklanır. İki tarafta da yüzey üzerinde en az müdahale yaparak işlem yapılmaya çalışılmaktadır. Böylece taşın bütünlüğü ve dayanıklılığı artmaktadır. Bordür taşlarında kesimi sırasında sulu kesme bıçakları kullanılır ve taşlara hemen ardından istenilen ölçülere göre şekil verilir.

Granit bordür taşı ustası

Belirli bir firmadan satın alma işlemini gerçekleştirmeden önce ihtiyaçlarınız ile ilgili doğru analizi yapmanız için danışmanlık hizmeti almanızda fayda vardır. Böylece hem zamandan hem de doğru insan ile doğru işi yapma yetkinliği kazanacaksınız. Bu tür dayanışma işlerini yönlendiren ve alan bir çok aracı kurum, kuruluş kendi kazandıkları paralara odaklanarak sizin işinize olan ihtiyacınızı yoka saymayı göze almaktadırlar. Tavsiyemiz, bu işte referans alacağınız kişileri doğru seçmek için, en azından daha önce yaptıkları işleri araştırın. Fotoğraflar ya da videolar belirli bir noktaya kadar önemlidir, gözünüz ile gördüğünüzde ikna olacaksınız. Çünkü ne kadar taşın yapım süreci ve size nakliyesi önemli yer arz etse de, bir de bu taşın döşenirken uygulanan sıkıştırma işlemi de vardır. Bu işlemin yine aynı şekilde sizin tarafınız için en sağlıklı şekilde yapılması önemlidir. Bunu şöyle anlatalım, bir granit bordür taşı ustası yapacağı işin ardından ürünü on yıl dayanırken, sağlıklı ve disiplinli bir çalışma ortamı ile yirmi yıl dayanabilir. Bu tür ayrıntılar kaliteyi ve standartları yukarıya çeker. Arayacağınız şey sizin kaliteniz olmalıdır.

granit bordür taşı,bordür ustası, doğal kırma bordür,kesme bordür taşı,granit bordür

Benzer Gönderiler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir