Bazalt Taşı Döşeme, günümüzden milyonlarca yıl öncesinde dünya üzerinde olan volkanik hareketlerin neticesinde şekillenmeye başlayan kaya yapılarıdır. İçerisinde olan demir yüzünden kırmızımsı bir renk ve damarlar oluşmaktadır içinde. Sebebi de atmosfere ile uzun yıllar boyunca etkileşimde olan demirin, pas rengini almasıdır. Ancak taşın materyalinde pas izine rastlanmaz. Günümüzde işleyişi ve madenlerinin Türkiye de fazlası ile bulunması, granit taşları ile birlikte sanatsal olarak yer döşemesi gibi çeşitli yapı malzemelerinde kullanılabilir olması nedeni ile her daim gündemimizde kalmayı başarmıştır. Antik Yunan döneminde küp taş ustası döşenen yollarda el ile hazırlanmış bazalt döşeme plaka taşı kullanıldığı ve bu taşların yine aynı şekilde çok uzun süre verimli bir şekilde insanlara hizmet ettiği arkeologlar tarafından ortaya çıkartılmıştır. Bazalt döşeme plaka taşı aslında yüzey volkanizmasında oluşan bir kayaçtır. Yüzeye yakın oluştuğu için sıcaklık, basınç gibi özelliklerinin az olması nedeniyle kayacın daha hafif ve poroz olması anlamına gelir. Derinlik kayaçlarının (Mermer, granit, siyenit) aksine bazalt, andezit döşeme taşı  ve riyolit gibi yüzey kayacıdır.

Bazalt döşeme plaka taşı üretimi

Gerçek rengi koyu gri, siyaha yakın bir füme tonlarındadır. Çeşitli lav bileşenleri sonucunda günümüzdeki haline ulaştığı için farklı coğrafi bölgelerde farklı renklerde ve dokularda bulunabilmektedirler. Bunlardan en değerli olanları enerji taşları olarak satılırken, sıklıkla bulunanlar yapı malzemelerinde kullanılırlar. Ülkemizde Boyabat Bazalt Vadisi oldukça fazla turist çekmektedir. Şık görüntüsü ve içerisinde yer alan şelale ile her yıl binlerce turisti kendisine çeker.
Bazalt döşeme plaka taşı ise geçmişten gelen bu tecrübeler ve referanslar ile yapılmaktadır. En eski mesleklerden biri olan taş ustası kavramını halen daha geçerliliğini korumasında bu taşların güçlü yapılarının etkisi büyüktür. Bu yüzdende firmalar özverileri konusunda hiçbir eksiklik göstermeden, yıllardır devam etmektedirler. Bazalt, döşeme taşı olarak, plak taşı olarak ve bazalt bordür olarak yerleştirilebilir.

Bazalt döşeme taşları firması

Bazalt taşı, klasik şekilde küp şeklinde olan taşların istenilen yere sıkıştırılarak döşenmesi ile oluşur.

Genelde yaya merkezlerine ve çeşitli çevre ve bahçe düzenlemelerinde kullanılmaktadır.

Granit taşı ile çok uyumlu olduğunu söylemeliyiz.

Çünkü ters renk uyumunu ortaya çıkartmaktadırlar. Bazalt plak taşı, Bergama ya da Kayseri coğrafyalarından tamamen bütün olarak çıkartılıp işlenen bir taştır.

Su ile kesildikten sonra istenilen özelliklere uygun olarak ebatlandırılıp, satışa hazır hale getirilir.

Anlaşma yapacağınız şirket ile pazarlık yaparken nakliye olayının bu tür alışverişlerde yapacağı farkı unutmayın.

Bazalt plak, 3*30*Serbest homlanmış yani kum patinato, murcatalı, fırçalı ve ekstra olarak cilalı kullanılabilir.

Aynı zamanda kesilerek de kullanılabilir. Önemli olan sizin ne şekilde ve nerede bunu kullanacağınızdan emin olmanızdır.

En kısa süre içerisinde en uygun fiyatı almanız için birden fazla firma ile boyutlar ve mekan özellikleri ile etkileşime geçilerek en kazançlı sonuca gidebilirsiniz.

Kullanım alanının hiçbir sınırı yoktur. Otoparktan, yürüyüş yollarına, iç mekan dekorasyonundan, dış mekan çevre düzenlemelerine kadar her yerde bazalt taşını kullanmanız mümkündür.

Son yıllarda merdiven basamağı olarak bazalt taşı ve ev duvarlarına eklenti olarak da bazalt sütunları kullanılmaya başlanmıştır.

Yağmur suyuna karşı oluk taşı olarak da faydalanabilirsiniz. Çünkü hiçbir şekilde su geçirmez ya da sızdırmaz.

Son olarak sizlere diğer kullanım alanlarını söyleyerek yazımı sonlandıracağım, unutmayın ki bazalt taşı hem doğa dostudur hem de sizin bütçeniz ile en doğru alışverişi yapmanızı sağlayacaktır. Yağmur mazgalları, duvar yapı malzemeleri, inşaat malzemeleri, mutfak malzemeleri, tencere, tava, istediğiniz ölçüde ve istediğiniz şekillerde yapan ustanın el becerisine bağlı şekilde hazırlanabilir ve tarafınıza nakliye edilebilir.

Döşeme ve sıkıştırma işlemlerini de gerçekleştirmemiz mümkündür.

bazalt plaka döşeme taşları üretimi ve uygulama

Benzer Gönderiler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir