İran Graniti

İran granit taşı ile tüketicilerin çoğunun granit denildiğinde aklına iran granit taşı ve Çin, Ukrayna, Hindistan, İtalya, İspanya, Türkiye, Brezilya ve biraz daha sofistike düşünüldüğünde İskandinav ülkeleri gibi isimler gelmektedir.

İran granit  Ancak hemen hemen hiç kimse İran’ın bu pazarda olduğunu düşünmez. Fakat on yıllardır İran taş ihracatında ön sıralarda yer almak ta ve ürünleri daha çok Asya piyasasına sevk edilmektedir. Türkiye’ye komşu bu ülkenin taşları ülkemizde de yavaş yavaş tanınarak piyasada rağbet görmektedir. İran granit ocaklarından çıkarılan bu değerli taş mutfak tezgâhlarında, modern binaların iç yapılarında görmek mümkündür.

İran’da doğal taş tedarikçileri İran’ın doğusu boyunca ocaklar vardır. Isfahan civarındaki fabrikalarda istenilen kalite ve renkte taş çıkartılmakta, döşeme ve levhalar haline kesilmekte ve parlatılmaktadır. Oradan, bloklar halinde bitirilmiş plakalar Çin, Polonya, İtalya, Mısır ve Orta Doğu’ya gönderiliyor.

İran Granit’inin özellikleri

Daha çok gri ve tonlarında, beyaz, siyah, kırmızı, bej, füme ve kül renkleri ile benekli yapıda öne çıkan İran graniti ağırlığa dayanıklılığı ve çizilmezliği ile ön plana çıkıp müşteri beklentilerini sonuna kadar karşılamaktadır. İran’dan şu an plakalar, bloklar, kütükler veya farklı kalınlık ve ebattaki fayanslarda İran granit, mermer, traverten, yüksek kalitede oniks doğrudan sevkiyatı yapılmaktadır.

İran Granit kullanım alanları

ABD ambargosu ile bir süre istediği pazara ulaşamasa da inşaat ve süs taş yapımında İran graniti dünya ticaretinin neredeyse % 10 düzeyine ulaştı ve dünyadaki ana ihracat ürünü (bloklar, levhalar ve granit bu döşemelerin kesim) daha da büyük bir artış, büyük tüketici pazarı oluşturacak gibi görülüyor.

Bununla birlikte, Ocak 2016’da yaptırımların kaldırılması ile birkaç ay sonra İran taş ürünlerinden oluşan Amerikan kıtasına yapılan gelirlerinde, İran % 14’lük bir değere ulaştı ve TOP-5 dünya ihracatçıları listesine girdi.

İran Granit Ürünleri

Belirgin bir görsel çekiciliğe sahip olduğu için şömine kaplamaları, lavabo banyo, mutfak tezgahı, çeşme, kapı pencere eşikleri ve dekoratif fayanslar kullanılır.

Fiyatları türü, deseni, nadir bulunması ve istenilen ebatlara göre farklılık göstere bilir.

İran’ın aktif jeolojik araştırmalara girmesi sonucu taş işleme endüstrisinde uzun gelenekleri ve yenilikçi teknolojileri olan ülkelerdeki yabancı yatırımcıların İran’a kademeli yaklaşımı ile bağlantı kuruyorlar.

Kısacası İran granit inşaat şirketlerini, tasarımcıları ve mimarları, taş işleme şirketlerini bekliyor.

iran granit parke taşı

Benzer Gönderiler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir