Kategoriler
Doğal Taşlar

Ponza Taşı

Doğada yanardağ lavlarının zamanla soğuması ile çeşitli kayaçlar oluşmaktadır. Ponza taşı olarak bilinen çok gözenekli hafif cam ürünü, soğuyan lavların en üst bölümünde oluşmaktadır. Lavların ani soğumaya başlamasıyla birlikte kayaç içerisindeki buharın etkisiyle çoklu gözenekler oluşur. Türkiye’de piyasada, topuk taşı, sünger taşı, nasır taşı, köpük taşı, hışır taşı gibi farklı isimlerle bilinmektedir. Er-ga madencilik olarak, ocaklarımızda, taş çıkarma işlemlerinde, ponza ayrımlarını yaparak, ihtiyaca göre hazırlıyor ve kullanıma sunuyoruz.

Ponza Taşı Özellikleri

Türkiye’nin çeşitli bölgelerindeki, yanardağ sonucu oluşan kayaç bölgelerinde bulunan ponza taşı, daha çok beyaz ya da kirli renkte bulunmaktadır. Oldukça hijyen özelliğe sahiptir. Üretimlerimiz arasında, Türkiye’de bazalt ponza daha çok siyahımsı bir renge sahiptir. Renk farklılıkları, kayaçların oluşumundaki ani soğumalarda, gazın taş bünyesini terk etmesi çok gözenekli olmasını sağlamıştır. Gözenekler birbiri ile bağlantılı olmadığı için taşın kırılganlığını azaltmaktadır. Çok fazla gözenek bulunduğu için iyi bir yalıtım aracı olarak kullanılmakta ve ısı, ses geçirgenliği çok azdır.

Ponza taşı
Ponza Taşı Örnek

Kullanım Alanları

Tamamen hijyenik bir yapıya sahip olan ponza taşı ürünleri, hafif yapısı ve gözenekli özelliği ile kullanım alanı sayısını artırmaktadır.

Kullanım alanları şunlardır;

  • İnşaat
  • Tarım ve peyzaj alanları
  • Arıtma sistemleri
  • Yağ ve petrol temizleme işlemleri
  • Gübre üretimi
  • Aşındırıcı ve mikronize

Kullanım alanlarına göre ponza taşı üretimleri özel yapılmakta ve daha sağlıklı olarak kullanılması sağlanmaktadır. Taş üzerinde oluşan gözeneklerin yapısı ve bakteri barındırmaması kullanım özelliklerini artırmaktadır.

Yalıtım Malzemesi

İnşaat alanlarında, ısı yalıtımının yapılabilmesi için ponza taşı kullanılır. Duvar bloklarının daha hafif ve ısı yalıtımlı olması için bina kat aralarında kullanılması tercih edilmektedir. Ayrıca, gözenekler, ses yalıtımı oluşturduğu için ses izolasyonu olan yerlerde kullanılmaktadır. kullanıldığı yerlerde, hava alabilen ve nem tutmayan özelliğinden dolayı vazgeçilmez bir ürün olarak kullanılmaktadır. İnce kırılmış olan ponza, inşaatlarda, harç ve termal sıvı malzemesi olarak kullanılmaktadır. Ponza taşı yanmadığı için inşaatlarda, yangına karşı dayanıklı ürün olarak kullanılarak, çok katlı estetik binaların yapımında kullanılmaktadır. Firmamız, talebe göre belirli ölçülerde ya da kırılmış olarak ürün temini yapmaktadır.

Tarım Sektörü İçin Ponza

Volkanik kayaçlar içerisinde çeşitli materyaller bulunmaktadır. Ponza içerisinde, alüminyumoksit, silisyumoksit, potasyumoktis bulunmaktadır. Volkanlarda, magmanın köpük halinde fışkırması ve ani soğuma etkisiyle ponza oluşmaktadır. Ponza taşının kullanım alanlarından birisi de tarım sektörüdür. İçerisinde çevreye zarar verebilecek herhangi bir madde içermediği için rahatlıkla kullanılabilmektedir. Gözenekli yapısı ve su tutma kapasitesi ile toprak ıslah malzemesi olarak kullanılmaktadır. Hem fiziksel hem de kimyasal dayanıklılığı vardır. Yapısı ile toprak tavını sürekli sağlamaktadır. Tarım sektöründe, topraksız ürün yetiştiriciliği alanında yoğun olarak tercih edilmektedir.

Petrol Temizleyicisi

Ponza taşı yapısı itibariyle en iyi filtre malzemesi olarak kullanılabilmektedir. Firmamız, müşterilerimiz tarafından gelen taleplere göre üretimler yapmaktadır. Petrol tankerleri, denizde kaza yaptığında, deniz yüzeyine yayılan petrolü temizlemek için kullanılmaktadır. Ponza taşı, emici pet, granül, rulo sargılı halı, uzun sosis, blok gibi özel şekillerde kullanılabilmektedir. Suya karışmış olan her türlü petrol türevlerini sudan en iyi şekilde ayrıştıran ürün olarak kullanılmaktadır.

Aşındırıcı Taş

Sanayi sektöründe, aşındırıcı özelliği ile yaygın olarak kullanılmaktadır. Zemin yüzeylerine zarar vermeden parlatma işlemleri yapılmasını sağlamaktadır. Ponza taşı, gevrek yapısı ile aşındırıcı özelliği sayesinde, farklı sektörlerde kullanılmaktadır. Aşındırıcı olarak, elektronik, cam, metal, ahşap, düğme, deri gibi sektörlerde kullanılmaktadır. ponza, protez hazırlama işlemlerinde de kullanılmakta ve diş hekimleri tarafından tercih edilmektedir. Cilalama malzemesi olarak, ince toz hali kullanılmaktadır. Tüm sektörlerin ihtiyaçlarına göre ponza taşı temini yapıyoruz.

Ponza Taşının Geçmişi

Er-ga madencilik olarak tüm kayaçlar üzerine çalışmalar yapıyor ve sektörlerin ihtiyaçlarını karşılıyoruz. Ponza taşı kullanımı M.Ö 1. Yüzyıl dönenime dayanmaktadır. Süngerimsi yapıya sahip olmasına rağmen suyu emmediği için birçok alanda hijyenik olarak kullanılmaktadır. Romalılar dönenimde, tapınakların ve termal banyoların yapımında ısı ve ses yalıtım aracı olarak kullanılmıştır. Ülkemizde, topuk taşı olarak yoğun olarak kullanılmakta ve ayaklarda oluşan nasırlı ölü derinin temizlenmesi için kullanılmaktadır. Türkiye’nin farklı bölgelerinde bulunmakta ve ocaklarımızda, taş ayrımlarını yaparak, türlerine göre ayırıyoruz. Ponza taşlarını, renklerine ve gözenek yapılarına göre ayırarak sektörlerin ihtiyaçlarına müşterilere sunuyoruz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir