Kategoriler
Küp taşlar

Peyzaj Taşları

Peyzaj Taşları bu sayfanın tamamında: Peyzajın ne olduğunu bilmeden, kullanılan taşlanın anlamını ve nasıl kullanıldığını anlamak zor olacaktır. Peyzaj, insanların eylemleri sonucu oluşan ya da doğal karakteri sonucu ortaya çıkan manzara, görüntü olarak tanımlanabilmektedir. Sanatsal bir çalışma olarak, düzenleme sanatı denilebilir. Yaşadığımız çevrelerde, parklarda, görüntüsü iyi olmayan yerlerin insani unsurlar ile düzenlenmesidir.

Yapılan düzenlemelerde daha iyi görüntüler oluşturabilmek için farklı ölçü ve renklerde, peyzaj taşları kullanılmaktadır. Kentsel yapılaşmanın olduğu bölgelerde, parklar, yollar, bina çevrelerinin yeşillendirilmesi işlemlerinde, farklı renklerdeki taş çeşitleri kullanılarak resim tablosu gibi görüntüler oluşturulmaya çalışılır.

Peyzaj Taşları Türleri

Çevre düzenlemesi yapılacak olan yerlerde, önceden bir plan hazırlanır ve çeşitli tekniklerle, çizim araçları ile görüntü çalışmaları yapılır. Peyzaj çalışması yapılacak olan yerin çevre yapısı uygulanacak peyzaj türünü ve kullanılacak taş çeşitlerini belirleyecektir.

Düzenleme sanatı olarak bilinen peyzaj türleri şunlardır;

  • Deniz peyzajları
  • Gökyüzü veya bulut peyzajları
  • Mehtap peyzajları
  • Kent peyzajları
  • Nehir peyzajları
  • Kuşbakışı peyzajları

Tüm peyzaj türleri, oluşan resimleri ortaya koyan görüntü türleridir. En güzel görüntüyü oluşturabilmek için kullanılan türe göre taş rengi ve büyüklüğü ayrı ayrı seçilir.

Peyzaj İşlerinde Taşların Kullanılması

Peyzaj çalışmalarında, taşlar kullanıldığında, doğal bir görüntü yanı sıra şık bir görsellik oluşturulabilmektedir. Ülkemizin farklı bölgelerinden elde edilen doğal taşlar kullanılarak en iyi çalışmalar yapılabilmektedir. Doğal peyzaj taşlar, beton ürünlerine göre daha dayanıklıdır ve doğal görünüm oluşturduğu için peyzaj çalışmalarının vazgeçilmez ürünleri olmuştur.

Peyzaj çalışmalarında kullanılan doğal taşların çeşitleri şunlardır;

  • Tortul Taşlar
  • Püskürük taşlar
  • Başkalaşmış taşlar

Yapılan çalışmalarda, taşların doğal renklerinden faydalanılarak, en iyi desenler verilebilmekte ve bir resim tablosu gibi görüntüler ortaya konulabilmektedir. Taşların doğal oluşu ve hava şartlarına karşı dayanıklı oluşu, peyzaj işlerinde taşların kullanılmasının önemini ortaya koymaktadır.

BAHÇE PEYZAJ TAŞLARI

Peyzaj Çalışmaları

Peyzaj çalışmaları, peyzaj teknikerleri tarafından yapılmaktadır. Son dönemlerde, peyzaj mühendisliği meslek alanı oluşturulmuştur. Kentselleşmenin hızla arttığı ülkemizde, peyzaj çalışmalarına daha fazla ihtiyaç duyulmaya başlamıştır. Geniş meydanların, park çevreleri ve yürüme yollarının düzenlenmesi için peyzaj teknikerleri, özel çizim çalışmaları yaparak bilgisayar ortamında kullanılacak taş türlerine göre görüntü belirlemişi yaparlar.

Yapılan çalışmada görüntünün en iyi olması için kullanılacak olan taşların yapısı, rengi, ölçüsü ve yerleştirme desenleri belirlenir. Yapılan çalışmalarda kullanılan doğal taşlar, her zaman en iyi görüntüyü oluşturmaktadır. Peyzaj çalışmalarında, mimari çalışmalarda kullanılan çeşitli bilgisayar yazılımları kullanılarak, sanal görüntüler oluşturulur ve bu çalışmaya göre kullanılacak peyzaj taşları türleri belirlenir.

Bahçe Peyzajı taşları

Evinizin bahçesinin daha güzelleştirilmesi için peyzaj çalışmaları yapabilirsiniz. Bahçe düzenlemesi için en güzel doğal taşları kullanabilir ve bu taşlar sayesinde, temiz ve güzel bir görüntü oluşturabilirsiniz. Yapılacak düzenlemelerde, granit taş seçimini doğru yapmak önemlidir. Taşların, kalitesi ve renkleri yapılacak olan çalışmayı etkilemektedir.

Kaliteli taşlar kullanıldığında, hem güzel görünüm oluşturulabilecek hem de yapılan işin ekonomik olması sağlanacaktır. Doğal taşlar tercih edildiği için kullanılan taşların renklerinde ve yapılarında bozulmalar meydana gelmeyecektir. İyi planlama ile yapılan peyzaj çalışmaları ve kullanılan taşlar ekonomik şartlarla en güzel görüntülerin oluşturulmasını sağlayacaktır. Bahçe peyzajlarında, çalışma yapılacak olan alanın büyüklüğüne göre taş türü seçilmelidir.

Bahçe Peyzaj Taşları
Bahçe Peyzaj Taşları

Küçük ölçülü taşlar ile düzenleme çalışmaları daha kolay yapılabilecektir. Bahçe düzenlemelerinde dikkat edilecek en önemli konu ise peyzaj taşları döşeme işlemlerinin profesyonel kişiler tarafından yapılmasıdır. Peyzaj düzenlemelerinin yapıldığı yerlerde, zemin hazırlama çalışmalarının iyi yapılması gerekiyor. Yapılan yerleştirmelerde, taşlar zamanla yerinen oynayabilir ve araları açılabilir. Bu görüntünün bozulmasına neden olabilecektir.

Doğal Peyzaj

Peyzaj düzenlemelerinde, kullanılan görüntü türlerine göre peyzajı türlere ayırabilirsiniz. Doğal peyzaj çalışmalarında, arazi ya da atmosfer olayları görüntüleri kullanılmaktadır. Buna göre kullanılacak olan doğal taşların renkleri özel olarak seçilir ve doğal renklere sahip taşlar kullanılır.

Kültürel Peyzaj

Kültürel Peyzaj türü, kentsel, kırsal, endüstri, yol, orman, turistik peyzaj gibi çalışma çeşitlerine sahiptir. Kültürel peyzaj çalışmalarında, doğal görüntüler ile birlikte tarihi olayları daha estetik göstermek için yapılan çalışmalardır. Peyzaj taşları sayesinde, tarihi yerlere daha doğal görüntüler oluşturulabilmektedir. Coğrafi yapıya göre dayanıklı taşlar kullanılarak, oluşturulan özel görüntünün yıllarca bozulmadan korunması ve sergilenmesi sağlanmış olacaktır. Çalışmalar öncesinde, kullanılacak olan taşların yeteri oranda temin edilmesi gerekiyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir