Arnavut kaldırım taşı ustası küp şeklinde taşlara farklı yerleşim teknikleri uygulayarak estetik bir döşeme yapar. Arnavut kaldırım taşı peyzaj işlerinde en fazla kullanılan taş türlerinden birisidir. Düzgün küp şekli sebebiyle her alanda rahatlıkla kullanılabilen Arnavut kaldırım taşları estetik olarak da güzel göründüğü için tercih edilmektedir. Adından da anlaşıldığı üzere genellikle kaldırım düzenlemelerinde kullanılır. Arnavut kaldırım taşı adına şarkı yazılan tek taş türüdür.

Arnavut Kaldırım Taşı Çeşitleri

Arnavut kaldırım taşı doğal taşlardan kırılarak elde edilmektedir. Doğal bazalt taşı, doğal granit, andezit ve diğer doğal taşlardan elde edilen çeşitleri bulunmaktadır. Kullanılacak alana göre farklı yapıda Arnavut kaldırım taşı çeşidi seçilmektedir. Arnavut kaldırımı taşı doğal taşlar yanında döküm yapılarak da üretilmemektir.

Arnavut Kaldırım Taşı Kullanılan Alanlar

Arnavut kaldırım taşları düzgün şekli sayesinde birçok alanda kullanıma uygundur. İlk kullanım amacı adını aldığı kaldırım düzenlemelerinde ortaya çıkmıştır. Arnavut kaldırım taşının tarihi 15. Yüzyıla kadar dayanmaktadır. Günümüzde Arnavut kaldırım taşı parklar, otoparklar, bina çevreleri, kamelya ve bahçe düzenlemeleri gibi birçok alanda kullanılmaktadır.

Arnavut Kaldırım Taşı Kullanmanın Faydaları

Arnavut kaldırım taşları uygulandıkları alanda görüntü estetiği sağlamaktadır. Arnavut kaldırım taşlarının farklı alanlarda kullanılmasında aşağıda belirtilen faydaları sağlamaktadır.

  • Yağmur sularının akışında kolaylık sağlar
  • Rutubeti emer
  • Sel durumlarına karşı dirençlidir
  • Altında bulunan bitki köklerinin su almasını sağlar

 

Düz beton uygulamalarında beton altında kalan ağaç ve bitkilerin su alması imkânsızken Arnavut kaldırım taşları kullanılan alanlarda bitki ve ağaçlar sağlıklı bir şekilde suyunu alır.  Diğer tüm ürünlerinden bilgi sahibi olmak istiyorsanız hemen erga granit ile iletişime geçe bilirsiniz.

Arnavut Kaldırım Taşları Nasıl Temin Edilir?

Arnavut kaldırım taşları m2 bazında hesaplanmaktadır. Kaldırım taşı uygulanacak alana göre hesaplanarak teslim edilmektedir. Arnavut kaldırım taşları paketler halinde veya açık olarak nakliye yapılabilir. Doğal taş olması sebebiyle oldukça dayanıklıdır. 8x10x10 ebadında 1 ton Arnavut kaldırım taşı ile yaklaşık 5,5 m2 yer döşemesi yapılabilmektedir.

Arnavut Kaldırım Taşı Döşenmesi

Arnavut kaldırımı döşemesi basit bir işlem gibi görünse de ustalık ve deneyim gerektiren bir işlemdir. Arnavut kaldırım taşı uygulanacak alanın düzenlenmesi ve istenilen desenlerin ortaya çıkması ustanın maharetine bağlıdır. Taşların istenilen şekle göre açılarının belirlenmesi ve boşluklarının ayarlanması profesyonellik isteyen bir uğraştır. Arnavut kaldırım taşlarında sarı, kırmızı, beyaz, siyah ve gri olmak üzere farklı renkler bulunmaktadır. Arnavut kaldırım taşı uygulanacak alanlarda farklı renklerin kullanılması istenilen desenlerin ortaya çıkmasında ve canlı durmasında önemli rol oynar.

Benzer Gönderiler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir