Bazalt Küp Taş Mimarlık ve inşaat sektörü ülkemizin göz bebeğidir. Hiç bitmeyen ve hep artan talepleri ile gün geçtikçe bu sektörlerin ekonomimizde ki yeri önemini korumaktadır. İnşaat denilince insanın aklına birçok konu gelebilir. Fakat bizim aklımıza gelen Bazalt doğal taşlar ve doğal küp taşlar ile elde edilen dekoratif ve estetik görüntüler. Dünya da ve ülkemiz de çeşitli doğal taşlar inşaat ve yapı sektöründe kullanılıyor ve görüntüleriyle de oldukça ilgi çekiyorlar. Bazalt küp taşı da bu taşlardan biridir. Güvenle evinizde, iş yerinizde, sokakta kısacası istediğiniz her yerde kullanabilirsiniz. Üstelik ülkemizde üretimi ve ihracatı da gerçekleştirilmektedir.

bazalt küp taş
bazalt küp taş basalt paving

Volkanik kökenli olan bazalt kayaçları renk, doku ve sertlik açısından uygun olan türlerinden küp taşı, parke taşı, döşeme taşı, kaplama taşı, bordür taşı, adım taşı ve harpuşta taşı yapılarda değişik amaçlı olarak, mimari tasarım ve tarihi yapılarda da kullanılmaktadır. Suda dağılmazlar ve su emmeyen özelliğe sahiptiler. Ayrıca kırıldıklarında veya disk kesiciler ile kesildiklerinde düzgün yüzey elde edilen taşlardır. İç Anadolu Bölgesi (Kayseri, Gaziantep, Ankara) bazalt üretiminin son yıllarda yükseldiği yerlerimizdendir.
Dünya üzerindeki teknolojik ve bilimsel gelişmelere paralel olarak insanoğlunun hayatı ve yaşam anlayışı değişmiştir, değişmeye de devam etmektedir. Bu tür gelişmeler insanın çevre bilinci ile birlikte, daha sakin ve doğal ortamlarda yaşama arzusunu da beraberinde getirmiş ve özlemlerine gem vurmuştur.
Bazalt; İnce taneli, yoğun, sert ve siyah renkli magmatik bir kayaçtır.Gabro grubunun volkanik türüdür. Homojen yapısı nedeniyle düzgün kırılma yüzeyleri vermesi için yapıtaşları konusunda özellikle yaya yollarının döşenmesinde kullanılmaya başlanmıştır. Bu tür uygulama için kullanılan bazalt taş türleri bazalt plak, bazalt bordür, bazalt oluk taşıdır ve üretimi açısından aranan bir kayaçtır. Önemli özelliklerinden biri de arazi de altıgen prizmalar şeklinde ve sütunlar halinde meydana gelmiş olması.
Bazalt küp taşı, günümüz dünyasında yapılarımız için vazgeçilmez doğal taşlar arasındadır. Bazalt doğal taşlar sağlıklı ve uzun ömürlüdürler. Uygulanmış oldukları tüm projelerde ortama yarattıkları estetik ve şıklıkla göz doldurmuşlardır. Bazalt küp taşlar ile istediğiniz mekânları doğal bir görünüme kavuşturabilirsiniz. Bazalt taşları en başta Ankara olmak üzere Kayseri, Gaziantep, Kars, Diyarbakır bazalt, Aliağa/İzmir gibi birçok il ve ilçemizde üretilmekte.
Bazalt küp taşları renginin siyah olması nedeniyle birçok projenin gözde taşlarındandır. Bazalt taşı sağlık açısından da oldukça önemlidir. Asla koku yapmadığı gibi, doğallığını da hiçbir zaman kaybetmeme özelliği bulunmaktadır ve güvenle kullanabilirsiniz. Tüm dünya da tercih edilen taş Türkiye’nin belirli illerinde yoğun şekilde çıkarılmaktadır. Yurt dışı projelerinde kullanılmaz için İzmir Alsancak Limanı veya Mersin vb illerimizdeki limanlara sevk edilir oradan da yurt dışına gönderilmek üzere gemilerle ihraç edilirler. Gemilerle ihraç edildiği gibi tırlar ile karayolundan da ihraç edilebilmektedir.

Benzer Gönderiler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir