Granit küp taşı Pek çoğumuzun evimizin veya işyerimizin güzelleşmesi için oraya yenilikler yapmak isteriz. İşte bu yeniliklerin bu sıralar en gözdesi doğal görünümüyle herkesin gözlerini kamaştıran doğal taşlardır. Bu taşlar tamamen kokusuz ve doğallığını yitirmeme özelliğine sahiptirler. Bu yüzden istediğiniz her yere gönül rahatlığı ile uygulayabilirsiniz. Ayrıca çok hoş estetik görünümüne de sahip olup inşaat ve yapı sektörünün son zamanlarda en çok talep gören malzemelerinden olmuşlardır.
Granit, sert, kristal yapılı minerallerden meydana gelen taneli görünüşlü magmatik derinlik kültesidir. Granit; Plüton içindeki taneler çoğunlukla gözle görülebilir büyüklüktedir. Granitin esas mineralleri feldspatın ortoklas cinsi ile az miktarda plajioklas ve kuvarstır. Ayrıca mika, hornblend, piroksen ve ikinci gruba giren turmalin, apatit, zirkon, grena, manyetit gibi mineraller de bulunabilir.
Granitin görünüşü nasıldır?
Genlikle açık renklere sahip olan granitleriçinde ki feldspatların ve minerallerin miktar ve türüne göre gri, pembe ve kırmızı olabilir.
Granit, küp taş doğada en çok hangi halde bulunur?
Yeryüzünde çok yaygın olarak bulunangranit, doğada dayk, silis ve batolitler halinde bulunabilir.
Granit  küptaş en çok nerede kullanılıyor?
Eskilerden bu yana yollarda ve yapılarda bolca kullanılmıştır. Aşınmaya, basınca, darbeye karşı dayanıklı ve güzel renklidirler. Ayrıca cila sıkıntısı olmaz. Atmosfer etkilerine ve ayrışmalara karşı direnci yüksektir. Granit küp taş yollarda ve granit bordür taşı da bazı büyük yapılarda kaplama olarak kullanılır.
Granit, yer içinde 400 C civarında bir ısıya sahip olup, soğuması birkaç bin yıl gibi çok uzun bir zamanı kapsar. Bu ısı aynı zamanda jeotermal suların da kaynağıdır. Yer içine süzülen suların, granitlerin çatlakları arasındaki hareketi, hem granitin yüksek ısısı ile su sıcaklığını arttırır hem de çözünebilir haldeki mineraller suyun bünyesine dâhil olur. Jeotermal suların oluşumu bu şekilde gerçekleşir.

küptaş granit
Granit, neden konutlarda tercih edilir?
Yapıları dış etkenlerden koruması, yapılar da içi iklimi koruması etmesi, düzenli olarak bakımlara ihtiyaç duymaması, ışığı yansıtması ve parlaklığı uzun süre koruyarak ilk günkü görüntüsünü muhafaza etmesi gibi fiziksel özelliklerin yanı sıra zengin renk ve doku seçenekleriyle, modern mimaride tercih edilen bir yapı malzemesidir.
Ayrıca çeşitli kalınlıklarda ve ebatlarda imal edilebilmesi, cephe kaplaması için ankraj deliklerinin delinebilmesi gibi avantajlara sahiptir.
Granit, konutta nerelerde kullanılır?
Eski dönemlerde üretimi ve işlenmesi çok zor olan granit, günümüzde gelişmiş yöntemler ile üretilmekte ve yüksek teknoloji ile işlenerek yapı sektörünün dış cephe kaplamasından zemin döşemelerine, merdivenlerden mutfak ve banyo tezgâhlarında, asansör sövelerinden şöminelere kadar çeşitli alanlarda kullanılmaktadır.
Dayanıklı ve estetik bir materyal olması sebebi ile de yollarda granit küp taşlar ve granit bordürler kullanılır. Kırma Bergama gri granit küp taş genellikle otopark, peyzaj ve Arnavut kaldırımı istenilen bölgelerde tercih edilmektedir. Maliyetinin düşük olması avantajıdır.

Benzer Gönderiler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir