Granit,Bazalt,Andesit küp taş Kullanım Yerleri. Yapı ve çevre düzenleme malzemeleri olarak kullanılan ve dayanaklıkları sayesinde tercih sebebi olan bu taşlar aslıda nedir ne değildir öncelikle ona bakalım. Kullanılan bölgelerde kullanıldığı amaca göre farklılıklar gösterdikleri gibi yapılarında da çok fazla farklılıklar mevcuttur.

küptaş granit
GRANİT Küp Taş; püskürük kayaçlardandır. Ekseriya açık renkli olup %60 potasyum feldispat ve %30 kuvarstan meydana gelmiştir.İnce taneli granit daha ziyade tuz-biber karışımını andırır. Sert ve dayanıklı olduğundan yapı işlerinde kullanılır. Kolay yarılabildiğinden merdiven basamağı, moloz taşı, kaba yonu taşı, döşeme kaplamaları kaldırım ve bordür taşı ve mıcır imalinde kullanılır. İyi cila tutar. Yoğunlukları 2600–2800 kg/m3 arasındadır. Basınç dayanımları 1600–2400 kg/cm2‘dir.
Beyaz cam gibi kristaller kuvars ’tır. Donuk beyaz kümeler feldispat`dır. Feldispatla kuvars arasına dağılmış olan siyah parçalar da mika pullarıdır.
İç Mekânlarda; Duvar kaplama, yer döşemesi, merdiven basamak ve rıhtları, korkuluk, tırabzan, denizlik, kapı eşiği, süpürgelik, asansör ve kapı söveleri, banyo ve mutfak tezgâhları, masa ve sehpalar, banko, şömine, dekoratif eşyalar, kolon kaplama olarak kullanılır.
Dış Mekânlarda;dış Cephe, yer döşeme kaplama taşları, merdiven basamak ve rıhları, masa, sehpa, banko, kaldırım taşları ve bordürleri, havuz ve çeşme, sütun küpeşte ve kemerler, yüzme havuzu kaplamaları, anıt ve heykeller, bahçe düzenlemesi için işlenmiş taşlar olarak kullanılır.

andezit küp taş
ANDEZİT Küp Taş; rorfirlerin yeni zamanda oluşmuş cinsleridir. Volkanik dağlarda bulunur. İyi bir yapı taşıdır. Kesme küp taş halinde kullanılır. Çok az kuvars içerir. Minarolojik bakımdan andozit riyolit-bazalt arasıda yer alır.
Kaldırım ve bordür uygulamalarında, Yaya yollarında, Park ve bahçelerde, Çevre düzenlemelerinde, İstinat duvarı yapımında ve kaplamasında, Tarihi yapılarda, Binaların dış cephesinde ve yürüme yollarında, Villa tipi yapılarda estetik görünüm verilmek istene her alanda kullanılır.

küp taş bazalt

BAZALT Küp Taş; rengi koyu gri ile yeşilimsi siyah arasında değişir. Çok sert ve ağır taştır. Temellerde, yol, köprü ve rıhtım gibi yerlerde kullanılır. Püskürük kayaçlardandır. Dünyanın her tarafında bulunan ağır bir mineraldir.
Fiziksel ve mekanik özellikleri göz önünde bulundurularak kırma bazalt taşı; değişik doz ve oranlarda agrega olarak beton bileşimine katılmakta ve balast taşı olarak ise raylı yollarda kalkerin yerini çoktan almıştır.
Cam-seramikte ve mineral tabanlı yalıtım sistemlerinde kullanılmaktadır, ısı depolama yöntemi ile ev ısıtmada pratik ve ekonomik yöntem olarak tercih edilmektedir.
Bazalt küp taş anelde edilen taş yünü ise her türlü gemi ve denizde inşa edilen diğer yapıların döşeme ve duvar yalıtımında, yüksek sıcaklığa olan mukavemeti nedeniyle yangın kapılarında, kazan ve kazan dairesinde, klima ekipman ve kanallarında, baca ve baca gazı kanalları olarak da kullanılır.
Bu taşların özellikleri, kullanım yerleri ve dayanaklıkları göz önünde bulundurularak dekoratif amaçlarla, inşaat ve çevre düzenlemelerinde de kullanılır.

Benzer Gönderiler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir