Diyarbakır, “Karacadağ’ın şehre armağanı” olarak nitelendirilen özgün görünüşe sahip Diyarbakır bazalt küp taşı ile mimarisini koruyor.

Diyarbakır’ın Karacağ bölgesinde yer yer 80 metre kalınlığında olan Diyarbakır bazalt taşı birçok sektörde tercih ediliyor.

Karacadağ’ın püskürttüğü lavların soğumasıyla oluşan bazalt taşı dayanıklılığı sayesinde ilde çok sayıda yapı Diyarbakır Surları gibi yüzlerce yıl ayakta kalmayı başarıyor.

“Diyarbakır’ın bazalt küp taşı sertliği”

Yıllara meydan okuyan yapısıyla şehrin kadim mimarisinin korunmasına yardımcı olan bazalt küp taş, Diyarbakır’ın bazalt küp taşı olmaya devam ediyor. Diyarbakır ile özdeşleşen cami, kilise ve han gibi birçok yapıda kullanılan Diyarbakır bazalt küp taş, şehrin konut mimarisine de ayrı bir estetik katıyor.

Bölgede bolca bulunması nedeniyle binlerce yıldır yapılarda yaygın olarak kullanılan, şehrin mimarisinin korunmasında yegane unsur olan bazaltın hayat bulduğu Diyarbakır evleri kenti ziyaret eden yerli ve yabancı turistlerin ilgisini çekiyor.

Taşın gözenekli yapısı, kolay işlenmesini sağladığından, Diyarbakır bazalt küp taş ile çeşitli süslemeler ve figürler de hazırlanıyor. Sıcak havalarda küp taşın üzerinde yer alan gözeneklere giren su damlaları serinlik sağlıyor, kış aylarında ise zeminin buzlanmasına engel oluyor.

Karadeniz bazalt küp taş

Diyarbakır’da taş işlemeciliği yapan Karadeniz granit aş , fotoğraflarını çektiği kente özgü motifleri Diyarbakır bazalt küp taşına uyarlıyor. Sertliğinden dolayı şekil verilmesi zor olarak bilinen bazalt küp taşı, Karadeniz granit aş üstün çabası ile el emeği göz nuru eserlere dönüşüyor.

DİYARBAKIR BAZALT KÜP TAŞ ÜRETİMİ

Firmamız Diyarbakır karacadağ da granit küp taş ve plaka bordür taşı üretimini Karadeniz granit aş firmamız üretimini sürdüren ve bunun yanında bazalt küp taş döşeme ve uygulama faaliyetini  vermektedir.

diyarbakır bazalt,diyarbakır küp taş,diyarbakır bazalt fiyatları

 

Benzer Gönderiler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir