Granit oluk taşı, volkanik kökenli Granit kayasından elde edilir. Her olukta olduğu gibi, Granit oluklar da su ve atık taşıması amacıyla kurulur.

Oluk Nedir?

Kelime anlamı olarak oyulmuş yol manasında kullanılan “oluk” kelimesi, ilk önceleri dağlardan ve pınarlardan mesken kenarlarına su taşımak amacıyla kullanılmıştır. Oluklar, yapay bir kanal görevi görerek, eğimli tarafa doğru herhangi bir sıvının (genelde su) akmasını sağlar. Oluklar yapay olduğu için istenilen tarafa yönlendirilebilirler. Bu sayede taşınmak istenen su, A noktasından B noktasına istenildiği gibi transfer edilmiş olur.

Oluklar, önceleri meskenlere su iletimi için kullanılmış olsa da, zamanla bağ, bahçe ve tarla gibi ekin alanlarına su taşımak amacıyla da kullanılmaya başlanmıştır. Şehirleşmenin artmasıyla birlikte oluklar, kaldırım, yol vb. alanların kenarlarına entegre olup suyu akaretlere doğru göndermek için de kullanılmışlardır.

Granit Oluk Taşı Nedir?

Granit, kendi doğası gereği volkanik bir kaya türüdür. Bu sebeple, bazalt bordür ve bazalt bordür gibi ürünlerin yanı sıra, granit oluklar da üretilmeye başlanmıştır. Genellikle kamu kurumlarınca tercih edilse de özel kullanımlar için de rağbet gören bir üründür.

Granit oluk taşı, talep edilen ölçülerde ve uzunlukta oluklar oluşturmak amacıyla kullanılan parçalardır. Günümüzde özellikle yaşam alanlarında atık su transferi için kullanılan oluklar, bazalt ya da granit bordürlere entegre yerleştirilirler.

Yapısından kaynaklanan sağlamlık ve suya dayanıklılık özelliği sebebiyle, granit oluk taşları çokça tercih edilmektedir. Çünkü, oluklar yağmur, kar vs. doğa olaylarıyla sıkça karşılaşırlar. Bu durumda oluşturulan olukların sağlam ve uzun ömürlü olmaları gerekmektedir.

Genellikle, gri renkte granit taşından yapılan granit oluk taşlarının bu renginin tercih edilme sebebi, görsel açıdan uyum sağlaması içindir.

Cadde, sokak, yol, kaldırım ve özel projelerde de tercih edilen granit oluk taşı, kaldırım kenarlarında, bordür sırtlarına yapışık olarak uygulanmaktadır. Uygulanabilirliğinin üst seviyede olmasından dolayı granit bordür taşları günlük hayatta sıkça karşımıza çıkmaktadır.

Erga Granit’in Üretimi Nerede?

Bergama, Giresun ve Diyarbakır bölgelerindeki üretim tesislerimizde granit ve bazalt ürünleri imal etmekteyiz. Granit oluk taşları için genelde Bergama üretim tesisimizi kullanıyoruz. Türkiye’nin her bölgesine sorunsuz ve hızlı teslimatımız sayesinde müşterilerimize uygun ve kaliteli ürünleri göndermenin mutluluğunu yaşıyoruz.

Üretim tesislerimizde kullandığımız ileri teknoloji ve üst düzey işçilik sayesinde sorunsuz ürünler imal ediyoruz. Siz de Erga Granit’in granit oluk taşı çözümlerinden yararlanmak isterseniz 7 gün 24 saat 0533 480 21 72 numaralı telefondan bize ulaşabilirsiniz. Ayrıca sosyal medya sayfalarımızı takip ederek ürünlerimizi görebilir ve bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Benzer Gönderiler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir